اشتباهات سرطان‌زا

- ۱۰ حمل ۱۳۹۲

بخش دوم و پایانی
روزی ۲ دقیقه برای دندان‌های‌تان وقت بگذارید
غلط ۵: مسواک نکردن و عدم استفاده از نخ دندان به‌طور منظم
رابطه بین بیماری‌های بیره و سرطان دهان در زمان‌های گذشته ثابت شده بود. پژوهش‌های اخیر نیز ارتباط جدی نگرفتن بهداشت دهان و افزایش خطر ابتلا به سرطان در سراسر بدن، حتا سرطان سینه را تأیید می‌کند. در حقیقت، مطالعه‌یی نشان داد که احتمال ایجاد سرطان سینه در خانم‌هایی که به بیماری‌های بیره مبتلا هستند، در مقایسه با خانم‌هایی که هیچ نوع بیماری بیره‌یی ندارند، ۷۵ درصد بیشتر است.
این خطر در صورت برس نکردن دندان و عدم استفاده از نخ دندان زیاد است. باکتری‌ها در دهان شکل می‌گیرند، پلاک می‌سازند، روی بیره‌ها التهاب ایجاد می‌کنند و احتمال ابتلا به سرطان در همه بدن را افزایش می‌دهند. به دلیل تغییرات هورمونی‌یی که در طول دوران عادت ماهانه و یائسه‌گی برای خانم‌ها ایجاد می‌شود، آن‌ها حساسیت و التهابات بیشتری را تجربه می‌کنند و بیشتر در معرض این خطرها قرار می‌گیرند.
باید طریقه صحیح مسواک کردن و استفاده از نخ دندان را یاد بگیرید. به طور میانگین مردم جهان روزی ۳۸ ثانیه مسواک می‌زنند، اما شما باید حدود ۲‌دقیقه مسواک بزنید و هر روز نیز از نخ دندان استفاده کنید. در صورتی که پلاک و جرم زیادی روی دندان‌های‌تان ایجاد شده است، برای کنترل آن به یک متخصص سلامت دندان مراجعه کنید. در کنار مسواک و نخ دندان، از دهان‌شویه، این اسلحه فوق‌العاده نیز استفاده کنید. دهان‌شویه‌ها مانند یک ماده ضدالتهاب برای جلوگیری از بیماری‌های بیره عمل می‌کنند. پس آن را در یک فنجان بریزید و با آب گرم رقیق کنید و روزی یک بار از آن به عنوان قسمتی از کارهای بهداشتی برای دهان خود استفاده کنید.

بخوابید تا سرطان نگیرید
غلط ۴: به اندازه کافی نخوابیدن
مطالعات نشان داده کسانی که کم‌تر از ۶ ساعت خواب شبانه دارند، امکان ایجاد پولیپ روده که منجر به سرطان روده می‌شود در آن‌ها ۵۰درصد افزایش می‌یابد. مشکل این است که بدن نمی‌تواند به‌راحتی هورمون خواب (ملاتونین) کافی را زمانی که خواب کمتر از ۶ ساعت ادامه داشته باشد، تولید کند. ملاتونین به عنوان یک آنتی‌اکسیدان جهت ترمیم سلول‌ها عمل کرده و به پیش‌گیری از سرطان کمک می‌کند. به تنظیم خواب خود اهمیت دهید. همان‌طور که برای بیدار شدن از ساعتِ زنگ‌دار استفاده می‌کنید، برای به تخت‌خواب رفتن هم از زنگ ساعت کمک بگیرید. از این زنگ هشدار در آماده شدن برای خوابیدن و تنظیم برنامه خوابِ منظم بهره بگیرید.
منبع: مجله ایده‌آل

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.