خرم: ناتو در تنش‌های مرزی افغانستان و پاکستان دخیل است

- ۰۸ ثور ۱۳۹۲

عبدالکریم خرم، رییس دفتر رییس‌جمهوری افغانستان گفته که ناتو تأسیسات نظامی در منطقه مرزی را به نیروهای پاکستان واگذار کرده است.
آقای خرم در گفت‌وگو با بی‎بی‌سی گفت که این تأسیسات در ولسوالی گوشتۀ ولایت ننگرهار موقعیت دارد که نظامیان ناتو آنها را به همراه یک محل ورودی به پاکستانی‎ها واگذار کرده‎اند.
این نخستین بار است که یک مقام ارشد حکومت افغانستان برای ساختن ورودی و تأسیسات مرزی در امتداد خط دیورند توسط پاکستان، به صراحت نیروهای ناتو را مقصر می‎داند.
ساختن این تأسیسات اخیراً باعث بروز تنش در روابط کابل و اسلام آباد شده است.
رییس دفتر کرزی گفت: «زمانی که نیروهای آیساف و ائتلاف به افغانستان آمدند، این پسته‎ها (پاسگاه‌ها) و مراکز را اشغال کردند و زمانی که این مراکز را ترک کردند، زمینه‎سازی کردند که نیروهای پاکستانی این مراکز را اشغال کنند.»
عبدالکریم خرم افزود: «[این موضوع] نوعی دخالت امریکا را در این مساله نشان می‎دهند و با درنظر داشت این که امریکا با افغانستان قرارداد درازمدت استراتژیک دارد، رییس جهموری افغانستان به تاریخ ۱۵ اپریل نامه‌یی به رییس جمهوری امریکا فرستاد.»
او همچنین گفت که آقای کرزی از باراک اوباما در این نامه خواست که با مداخله در این موضوع زمینه خارج شدن نیروهای پاکستانی را از محلات مرزی مهیا سازد، ولی آقای کرزی هنوز جواب نامه خود را دریافت نکرده است.
گونتر کاتز، سخنگوی ناتو در کابل، در واکنش به این اظهارات گفت: «برای پاسخ دادن به این پرسش ما نیاز داریم که جزئیات آن را داشته باشیم که این حادثه در کجا اتفاق افتاده است. هر قدر زود که ما این معلومات را دریافت کنیم، آن را به دقت… ادامه صفحه ۷
ناتو در تنش‌های مرزی…
بررسی خواهیم کرد، اما در حال حاضر برای من زود است که در این زمینه ابراز نظر کنم.»
رییس دفتر حامد کرزی می‎گوید که اگر نیروهای خارجی این مناطق مرزی را به نیروهای پاکستانی واگذار نمی‎کردند، شاید تنش میان دو کشور همسایه به حدی نمی‎رسید که روابط میان کابل و اسلام‎آباد را تیره کند.
روابط میان افغانستان و پاکستان همواره شاهد فراز و فرودهای زیادی بوده است.
در ماه‎های اخیر شلیک موشک از سوی پاکستان به ولایت کنر در شرق افغانستان، که باعث تلفات غیر نظامیان شد، روابط این دو همسایه را تحت شعاع قرار داد.
پس از پخش گزارش‎هایی درباره ساختن دروازه مرزی و تاسیسات نظامی در ولسوالی گوشته توسط پاکستانی‌ها، روابط کابل و اسلام‎آباد بیش از پیش تیره‎ شده است.
وزارت دفاع افغانستان ساختن ورودی در این محل مرزی را مغایر توافقات و تعهدات بین‎المللی دانسته و هشداد داده که برای برداشتن تأسیسات پاکستان از اطراف خط دیورند، تمام گزینه‌ها را روی دست دارد.
پاکستان اما می‎گوید موضوع ساختن تاسیسات در منطقه گوشته ولایت ننگرهار پس از گفت‌وگو با مقام‌های نظامی افغان که به اسلام‎آباد سفر کرده بودند، حل شده است. اظهاراتی که مقام‎های افغان آن را رد می‎کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.