افغانستان: به حملۀ پاکستان پاسخ دادیم

۶ سنبله ۱۳۹۱

مقام‌های افغان گفتند که روز سه شنبه بر یک پسته مرزی افغانستان در ولایت کنر از خاک پاکستان حمله شده است و نیروهای افغان با تبادله آتش واکنش نشان داده اند. این درگیری بیش از دو ساعت به طول انجامید.
مقام‌های امنیتی افغانستان روز سه شنبه گفتند که پولیس مرزی کشور به حمله‌یی که از خاک پاکستان بر یک پسته مرزی شده بود، واکنش متقابل نشان داده است. به گفته آن‌ها واقعه روز سه شنبه تلفاتی در پی نداشته است.
در این اواخر کشیده‌گی‌های مرزی میان افغانستان و پاکستان رو به افزایش بوده است. کابل ادعا می‌کند که نظامیان پاکستان در ماه‌های گذشته صدها بار افغانستان را هدف حمله قرار داده اند.
مقام‌های پاکستانی تاهنوز در مورد این حادثه ابراز نظر نکرده اند. اما اسلام آباد پیوسته اتهام‌ها از سوی کابل را رد کرده و گفته است که نیروهای پاکستانی تنها به حمله‌های جنگجویان واکنش نشان می‌دهند.
وزارت داخله افغانستان گفت که پولیس مرزی افغانستان و نیروهای امنیتی پاکستان در مرز دو کشور واقع در ولسوالی دنگم ولایت کنر درگیر شدند و به شلیک متقابل توپ پرداختند. اما این درگیری هیچ تلفاتی نداشته است.
نجیب نیکزاد، معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت: «به یکی از پسته‌های مرزی ما امروز صبح از طرف مرز پاکستان حمله شد. پولیس مرزی ما به این آتش باری جواب متقابل داد و این درگیری بیش از دو ساعت طول کشید».
او افزود: «هیچ کس از طرف ما زخمی نشده است و گزارشی از تلفات در طرف پاکستانی نداریم».
نیکزاد گفت که نیروهای پاکستانی بیش از ۵۰ بار به داخل مرز افغانستان شلیک کرده اند که شامل ۲۰ فیر توپ و ۲۷ فیر هاوان می‌شود.
پارلمان افغانستان در اوایل ماه روان وزیران دفاع و داخله این کشور را به اتهام عدم توانایی در پاسخ متقابل به حملات راکتی از خاک پاکستان، سلب صلاحیت کردند.
نیروهای نظامی ناتو در افغانستان در ماه گذشته شلیک های فرا مرزی پاکستان را محکوم کردند. کابل پیش از این هشدار داده بود که این حمله ها می تواند به روابط دو همسایه صدمه جدی بزند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.