یک فرمانده ارشد طالبان و یازده سربازش در کنر کشته شدند

- ۰۶ سنبله ۱۳۹۱

مقامات ناتو و افغانستان خبر دادند که در نتیجه دو حمله هوایی در شرق افغانستان شماری از شورشیان به شمول یک فرمانده ارشد طالبان کشته شدند. در همین حال، حداقل ۱۵ تن در حملات هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان کشته شدند.
سخنگوی ناتو روز شنبه گفت: «دیروز (جمعه) دو حمله هوایی جداگانه در ولایت کنر انجام شد که در نتیجه ۱۲ شورشی کشته شدند».
در همین حال، فرمانده پولیس ولسوالی شیگل ولایت کنر گفت که بیشتر جنگجویان پاکستانی بودند. سید رحمان همچنان گفت: «فرمانده دادالله، فرمانده ارشد طالبان در منطقه باجور ایجنسی پاکستان نیز در بین کشته شده‌گان است».
علاوه بر این، مقامات امنیتی خبر داده اند که در نتیجه حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکایی به سه مقر جنگجویان در مناطق بی قانون قبایلی پاکستان، حداقل ۱۵ شورشی کشته شدند.
حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکایی روز جمعه، در روستای «تندر» در وزیرستان شمالی انجام شد؛ جایی که به عنوان پناهگاه طالبان و دیگر گروه های جنگجوی مرتبط با القاعده شناخته می‌شود. این حمله یک روز پس از آن انجام شد که پاکستان یک دیپلومات امریکایی را فراخواند و این حملات را «غیرقانونی» نامید.
در یک هفته گذشته، حداقل ۳۰ تن در اثر حمله هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی کشته شدند. پاکستان همواره این حملات را محکوم کرده و آن را نقض تمامیت ارضی خود تلقی نموده است.
یک مقام ارشد امنیتی که نخواست نامش فاش شود در شهر پشاور، به خبرگزاری فرانس پرس گفت که شش موشک از یک هواپیمای بدون سرنشین بر سه مخفیگاه جنگجویان شلیک شد. او گفت: «شمار کشته شده‌گان سه حمله هواپیمای بدون سرنشین در وزیرستان شمالی تاکنون به ۱۵ تن رسیده است».
مقامات می‌گویند که در این منطقه، گروه «تحریک طالبان پاکستان»، طالبان افغانستان، شبکه حقانی و گروه حفیظ گل بهادر فعالیت دارند.
واشنگتن و اسلام آباد در ماه های اخیر تلاش کرده اند تا شکاف به وجود آمده بین دو کشور را از بین ببرند؛ اما حملات هواپیماهای بدون سرنشین بر مناطق بی‌قانون قبایلی – که شدیدا باعث تحریک روحیه ضد امریکایی دراین کشور می‌شود – مورد انتقاد پاکستان بوده است. این در حالی است که ایالات متحده امریکا استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین را در شکار رهبران طالبان و دیگر جنگجویان مرتبط با القاعده موثر می‌داند.
معظم احمد خان، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان حمله هوایی روز جمعه را محکوم کرد و گفت: «ما این حملات را غیرقانونی و غیرموثر می‌دانیم». او همچنان افزود: «این حملات حاکمیت و تمامیت ارضی ما را نقض می‌کنند و خلاف معاهدات بین‌المللی می‌باشند».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.