سفیر اندونیزیا در کابل: نگذارید فرزندان‎تان با خطر مرگ مواجه شوند

- ۰۸ سنبله ۱۳۹۲

تاج الدین انصاری، سفیر اندونیزیا در کابل اعلام کرده است که روند مهاجرت به کشورهای اندونیزیا و استرالیا مورد بازنگری قرار می‌گیرد.
آقای انصاری به خبرگزاری بخدی در کابل گفته است که به سبب افزایش قاچاق انسان و مرگ مهاجران، نماینده‌گان دولت‌های اندونیزیا، استرالیا و افغانستان، قرار است در جاکارتا پایتخت اندونیزیا باهم مذاکره کنند.
به گفته آقای انصاری، هدف از این مذاکرات، رسیدن به یک راه حل معقول و مناسب برای جلوگیری از قاچاق انسان و کاهش یافتن روند مهاجرت به کشورهای اندونیزیا و استرالیا است.
پیشتر، دولت استرالیا اعلام کرد که قرار است پس از این، مهاجرانی که به شکل غیرقانونی وارد این کشور می شوند، به کشور گینه نو فرستاده شود.
این نگرانی وجود دارد که در گینه نو با پناهجویان برخورد انسانی صورت نگیرد.
در سال‌های اخیر، روند مهاجرت افغان‌ها به استرالیا شدت یافته است و حتی برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی، کشور استرالیا به تبلیغات فراگیر تلویزیونی برای بازنگهداشتن افغان‌ها از مهاجرت غیرقانونی، روی آورده است.
گفته می‌شود، بیشتر مهاجرانی که به شکل غیرقانونی و از طریق دریا به استرالیا سفر می کنند به این کشور نمی رسند و در دریا غرق می شوند.
اگرچه همواره خبرهایی از غرق شدن قایق های حمل مهاجران از طریق رسانه‌ها نشر می‌شود، اما تا کنون رقم دقیق مهاجرانی که در این راه جان خود را از دست داده اند، معلوم نیست.
با این حال، تاج الدین انصاری سفیر اندونیزیا در کابل گفت که تعداد مهاجران افغان در ماه مارچ سال ۲۰۱۳ در اندونیزیا به ۹۹۴۴ تن رسیده است.
او می‌گوید که این مهاجران از راه های مختلف خود را به اندونیزیا رسانده و قصد دارند به شکل قاچاق به استرالیا سفر کنند.
انصاری گفت: «برخی از مهاجران توسط قایق‌های کوچک تلاش می کنند به استرالیا خود را برسانند که این کار بی نهایت خطرناک است من به خانواده‌های افغان‌ها توصیه می‌کنم که نگذارند، جان خود و فرزندان شان در این راه با خطر مرگ مواجه شوند.»
او تأکید کرد که پس از این، مهاجرت به استرالیا سخت تر شده و قرار است که مهاجران به کشور گینه نو فرستاده شوند، کشوری که به گفته انصاری چندان امن نیست.
انصاری می‌گوید که کشورش نمی‌تواند جلو کسانی را بگیرد که برای رسیدن به زندگی بهتر تلاش می‌کنند، اما او تاکید کرد که دولت اندونیزیا در صدد پیدا کردن راه حل معقول برای مهاجرت است.
مهاجرانی که به اندونیزیا می‌رسند، یا در مراکز غیرقانونی نگهداری می‌شوند و یا هم اینکه به دفاتر پناهندگی سازمان ملل سپرده می‌شوند.
انصاری گفت: «ما برای مهاجران غیر قانونی در جزایر کوچک بازداشتگاه داریم و تا رسیدن مهاجران به مقصد شان، آنها به دفتر
(یو ان) نگهداری و مراقبت می‌شوند، تمامی تلاش ما این است تا مشکل مهاجرت در اندونیزیا را حل کنیم.»
با این حال، سفر اندونیزیا در کابل می‌گوید که برای پایان دادن به مهاجرت های غیرقانونی باید در افغانستان زمینه زندگی صلح‌آمیز فراهم شود.
او اظهار امیدواری کرد که روند گفت‌وگوهای صلح درافغانستان نتیجه بدهد تا شهروندان این کشور مجبور به ترک کشورشان نشوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.