برگزاری نمایشگاه زراعتی در کابل

- ۱۰ عقرب ۱۳۹۲

۱۱-عقرب/۱۳۹۲

mandegarوزارت زراعت به همکاری شماری از نهادهای داخلی و خارجی نمایشگاهی را برای سه روز در کابل برگزار کرده است. هدف این نمایشگاه معرفی و بازاریابی محصولات زراعتی افغانستان برای تاجران داخلی و خارجی می‌باشد.
مرغوب‌ترین میوه‌ها، لبنیات، تخم‌های اصلاح شده و وسایل زراعتی در بیش از ۲۰۰ غرفه به نمایش گذاشته شده اند. ساکنان ولایات مختلف از این نمایشگاه دیدار می‌کنند و تجارب زراعتی‌شان را باهم شریک می‌‍سازند.
شیرشاه یک تن از مسوولان این نمایشگاه می‌گوید ده غرفه در این نمایشگاه برای تاجران خارجی اختصاص داده شده و زنان نیز صنایع دستی شان را به نمایش گذاشته اند.
او گفت که اشتراک مردم در این نمایشگاه نسبت به سال های گذشته بیشتر است: «بیننده‌گان با گذشت هر روز زیادتر می‌شوند. ما توقع می‌کنیم که در مدت سه روز ۸، ۹ و ۱۰ عقرب حدود ۷۰ هزار بیننده از این نمایشگاه دیدار کنند.»
این هفدهمین نمایشگاه زراعتی است و دهقانان، تاجران و نهادهایی که در این نمایشگاه غرفه دارند، با پخش موسیقی، نمایش فلم های کوتاه فعالیت های زراعتی و عکس های محصولات شان توجه مشتریان را جلب می کنند.
سیب بدخشان
در این نمایشگاه برخی از باغداران سیب، ناک و سایر میوه‌های افغانستان را از ولایات مختلف به نمایش گذاشته اند. آن ها می‌گویند که این نمایشگاه بهترین فرصت برای معرفی و شناساندن محصولات شان به بازارهای داخلی و خارجی فراهم کرده است.
میرجان باغداری که از ولسوالی بهارک بدخشان در این نمایشگاه غرفه دارد می گوید به همکاری بنیاد آغاخان توانسته بهترین حاصلات را از باغش به دست آورد: «این سیب ها بسیار علاقمند دارد و هیچ گونه کود کیمیاوی در آن استفاده نشده بلکه در اثر مدیریت و آبیاری منظم، ما درخت‌های سیب را تربیت کردیم که دفتر آغا خان در این کار با ما همکاری کرده است.»
هنوز زراعت در افغانستان سنتی است و تلاش‌ها برای ماشینی ساختن آن جریان دارد. هنوز زراعت در افغانستان سنتی است و تلاش ها برای ماشینی ساختن آن جریان دارد.
دهقانان بدخشان انواع کچالو، شلغم و پیاز را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته اند.
سبزیجات ننگرهار
غرفه‌های محصولات زراعتی ولایت ننگرهار در این نمایشگاه بیشتر از ولایات دیگر است. انواع میوه ها، سبزی‌ها و درخت‌های زینتی ننگرهار به نمایش گذاشته شده اند.
ذکی یک باشنده ننگرهار که خود متخصص زراعت است در این نمایشگاه، تخم های لیمو، بادرنگ، کرم و گلپی را به نمایش گذاشته است. او می گوید برای مشتریانش شیوه های ساختن خانه های سبز را نشان می دهد که در تمام سال سبزی بکارند و به بازار عرضه کنند. این باشنده ننگرهار از افزایش تقاضا برای سبزخانه ها ابراز رضایت کرد: «نسبت به پارسال امسال کاروبار ما بسیار خوب است. امسال هزار بار نسبت به پارسال سیستم تولیدات ما خوب شده و اگر این گونه نمایشگاه ها برگزار شود برای ما بسیار فایده دارد.»
انرژی سبز برای آبیاری
بعضی از شرکت‌ها واترپمپ‌هایی را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته اند که با استفاده از برق آفتابی می‌توانند از عمق بیشتر از ۱۵۰ متر آب بکشند.
بیشتر دهقانان افغانستان با کمبود آب مواجه هستند و این تخنیک خریداران زیادی دارد.
فرزاد علوی مسوول شرکت «ای تی سی» می‌گوید این واترپمپ‌ها با همکاری انجنیران آلمانی نصب می‌شوند: «واتر پمپ های سولر می تواند از ۱۵۰ متر عمق زمین آب بکشیم. حجم آبی که می‌تواند روزانه تهیه کند تا ۶۰۰ متر مکعب در روز می توانیم آب تهیه کنیم.»
آقای علوی می‌گوید دهقانانی که می‌خواهند برای درازمدت از این واترپمپ‌ها استفاده کنند، به مراتب اقتصادی تر از واتر پمپ های نفتی است.

 
اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.