لباس تنگ دشمن سلامتیِ شماست!

گزارشگر:5 قوس 1392 - ۰۴ قوس ۱۳۹۲

mandegarبخش نخست

لباس تنگ باعث ایجاد اختلال در جریان خون، احساس کوفته‌گی و خسته‌گی، دل درد، نفخ شکم، عفونت ادراری در خانم‌ها، خارش و سوزش پوست، اگزمای تماسی، زخم و بریده‌گی پوستی، تْرش کردن غذا، رشد قارچ‌های پوستی و حتا سرطان سینه در خانم‌ها می‌شود.
در گذر زمان و با تغییر نسل‌ها، گویا یک پدیده اجتناب‌ناپذیر است و آن کوچک شدنِ همه چیز است. خانه‌های نُقلی، موترهای کوچک، پتلون‌های کوتاه و تنگ، مانتوهای چسپان و پیراهن‌های تنگ. این موارد آخر در ذهن تداعی می‌کند که خیاط همیشه پارچه کم می‌آورد.
اما این لباس‌های تنگ اگر محصول جبر زمانه نباشند، حاصل مُد که هستند. اما این مد برای سلامت بدن خطرناک است.
لباس تنگ، عروق پوست را تحت تاثیر قرار داده و در قسمت‌هایی مانع‌ ‌گردش صحیح خون می‌شود، به خصوص اگر تنگی لباس‌ ‌در ناحیه لگن،‌ ‌زانو، سینه و حلقه آستین‌ها باشد. همین اختلال جریان خون باعث همان عارضه شایع لباس‌های تنگ می‌شود، یعنی احساس کوفته‌گی و خسته‌گی. البته گاهی این تنگی به حدی زیاد می‌شود که قسمت‌هایی از پوست کبود می‌شود.
یکی دیگر از مشکلات لباس‌های تنگ، مشکلات گوارشی است. در واقع لباس تنگ، حرکات دودی (حرکات‌ ‌کرم‌گونه) دستگاه گوارش را مختل می‌کند و موجب تجمع گاز در معده و نفخ شکم می‌شود‌ ‌که معمولاً با درد شکم همراه است.
هم‌چنین پوشیدن‌ لباس‌ زیر تنگ‌، باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت مثانه در خانم‌ها می‌شود.
یکی دیگر از عوارض لباس‌های تنگ، نوعی کهیر به نام کهیر فشاری است. این نوع کهیر در اثر فشار موضعی بر بدن ایجاد می شود. معمولاً ۴ تا ۶ ساعت پس از پوشیدن لباس تنگ، یک تورم عمقی همراه با خارش، سوزش و درد ایجاد می‌شود که پس از ۸ تا ۷۲ ساعت از بین می‌رود. گاهی تب و لرز، ضعف، خسته‌گی و سردرد هم در کنار این عارضه وجود دارد.
بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد پوشیدن لباس‌های خیلی تنگ در بلندمدت، احتمال گسترش تومورهای سرطانی را در بافت سینه افزایش خواهد داد.

اگر آلرژی دارید لباس تنگ نپوشید
پوشیدن لباس تنگ در افراد سالم مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند، زیرا معمولاً افراد به مدت طولانی‌ لباس تنگ نمی‌پوشند و آن را پس از ساعاتی تعویض می‌کنند. پوشیدن لباس تنگ معمولا برای افرادی مشکل ایجاد می‌کند که زمینه آلرژی و حساسیت دارند.
مهم‌ترین لباسی که ایجاد مشکل می‌کند، معمولا شلوارهای جین تنگ است نه بلوزهای تنگ.
لباس تنگ در افرادی که زمینه آلرژی دارند، باعث ایجاد اگزمای تماسی می‌شود، به خصوص این‌که لباس‌های زیر و بلوزها معمولاً از جنس نخ نیستند و حتماً در آنها از مواد نایلونی و پلاستیکی استفاده می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.