مردی در هرات لب‌وبینی خانمش را برید

۲۳ قوس ۱۳۹۲

mandegarمقام‌های صحی و دادستانی کل در ولایت هرات از بریدن لب و بینی یک خانم توسط شوهرش خبر داده اند. گفته شده است که شوهر این خانم معتاد است و همواره او را مورد خشونت قرار می داده است تا برایش پول پیدا کند.
مسوولان شفاخانه حوزه‌یی ولایت هرات گفتند که لب و بینی این خانم شب جمعه (۲۲ قوس/ ۱۳ دسمبر) با چاقو توسط شوهرش بریده شده است. این زن باشنده منطقه «درب قندهار» ولایت هرات است و شوهرش بعد از انجام این عمل از خانه فرار کرده است.
عزیز الرحمان جامی، داکتر موظف در شفاخانه حوزه‌یی هرات گفت که این خانم ساعت سه صبح جمعه به شفاخانه انتقال داده شد. او افزود: «تعداد زیادی از ضربات چاقو به نواحی مختلف سر زن اصابت کرده است. همچنان ضربات چاقو در دست و سینه این زن نیز اصابت کرده است. وضعیت این خانم فعلا قناعت بخش است».
این زن ۲۳ ساله ستاره نام دارد و مادر چهار کودک دختر است. بستگان این زن می‌گویند که شوهرش به مواد مخدر معتاد است و همواره با خشونت او را مجبور می کرده است که برایش پول پیدا کند تا خرج مواد مخدرش تامین شود.
مادر ستاره که عصر روز جمعه از این واقعه آگاه شده و به شفاخانه حوزه‌یی هرات به دیدار دخترش آمده بود، از نهادهای حقوقی خواهان رسیدگی به حقوق دختر خود شد.
عبدالهادی سلامی عنبری، دادستان ابتدایی ولسوالی انجیل هرات گفت تحقیقات ابتدایی نشان می‌دهد که شوهر این زن عظیم نام دارد و به مواد مخدر معتاد است.
عنبری افزود: «او همیشه بر خانم خود فشار می‌آورده است که رخت شویی کند و به شکلی از اشکال پول جمع آوری کند و به شوهر خود بدهد که صرف مواد مخدر او شود».
دادستان ولسوالی انجیل افزود: «طوری که خود این خانم می گوید، شوهرش شب گذشته باز هم از ستاره پول خواسته بود، اما او پولی نداشته تا به او بدهد. بعداً بین هر دو مشاجره صورت می گیرد. دختر ۱۲ ساله این خانم می گوید که مرد ابتدا با سنگ بر سر او می زند و بعد از آن، لب و بینی اش را قطع می کند».
مقام‌های دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولایت هرات با تقبیح این عمل، خواستار رسیدگی جدی به قضیه شدند.
ملکه رسولی، مسوول بخش زنان کمیسیون حقوق بشر در هرات گفت اگر شوهر این خانم و افراد مانند او به سزای اعمال شان برسند، دیگر کسی جرئت نمی کند دست به این گونه خشونت ها بزند: «باز هم من متاثر از این می باشم که عاملین همچو واقعات گرفتار می شوند و به نام این که معتاد اند، فقط یک مدت کوتاه در زندان می مانند».
هفته قبل نیز دو زن خود شان را در ولایت هرات حلق آویز کردند که به گفته مسوولان محلی، خشونت دلیل اصلی آن بوده است.
افغانستان یکی از کشورهایی است که بلندترین آمار خشونت علیه زنان را دارد. کمیسیون حقوق بشر افغانستان اخیراً اعلام کرده است که در شش ماه اول سال جاری خورشیدی، خشونت علیه زنان ۲۵ درصد افزایش یافته است. البته آمارها فقط خشونت های ثبت شده در دفاتر کمیسیون حقوق بشر را در بر می گیرند، در حالی که بسیاری از این خشونت ها ثبت نمی شوند.

 

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.