هیأت شورای صلح عازم عربستان سعودی شد

گزارشگر:7 جدی 1392 - ۰۶ جدی ۱۳۹۲

هیات شورای عالی صلح برای شرکت در اجلاس سرتاسری سازمان همکاری‌های اسلامی به عربستان سعودی سفر کرد.
مقام‌ها گفته‌اند که هدف از شرکت در این اجلاس جلب همکاری‌های کشورهای اسلامی برای برقراری صلح در افغانستان است.
شهزاده شاهد، سخنگوی شورای عالی صلح گفته است که هیات شش نفره شورای عالی صلح به ریاست قیام الدین کشاف عضو این شورا که ریاست شورای علمای افغانستان را هم دارد، بعد از ظهر روز گذشته راهی عربستان سعودی شد.mandegar-1
این اجلاس با اشتراک نماینده‌گان ۵۲ کشور عضو سازمان همکاری‌‎های اسلامی برای چهار تا پنج روز ادامه خواهد داشت.
آقای شاهد در پاسخ به این سوال که آیا دیدار با نماینده‌گان گروه طالبان شامل برنامه سفر نماینده‌گان افغانستان است گفت: «چنین موضوعی شامل برنامه سفر هیات نیست، اما ما مخالف ملاقات با گروه طالبان نیستیم و اگر نماینده‌‎گان طالبان از شورای عالی صلح تقاضای ملاقات کند ما حاضر هستیم گفت‌وگو کنیم.»
سازمان همکاری‌های اسلامی در سال ۱۹۶۹ گشایش یافته و ایجاد هماهنگی و همکاری بین کشورهای اسلامی از اولویت‌های کاری آن است.
جزئیات سفر هیات شورای عالی صلح هنوز به رسانه‌ها درز نکرده است، اما آقای شاهد افزود که حتی اگر مساله گشایش دفتر برای طالبان در عربستان سعودی، ترکیه یا امارات متحده عربی مطرح شود، دولت افغانستان با آن مخالفت نخواهد کرد.
او همچنین گفته که دولت افغانستان با عربستان سعودی در مورد گشایش دفتری برای طالبان در حال گفت‌وگو است اما این صحبت‌ها تا هنوز نتایج عملی نداشته است.
موضوع گشایش دفتری برای گروه طالبان به منظور گفت‌وگوهای صلح پس از رهایی تعدادی از زندانیان طالب از زندان‌های پاکستان مطرح شده است.
مقام ها می‌گویند که تنها در صورتی با گشایش دفتری برای طالبان موافقت خواهند کرد که این دفتر برای گفت‌وگوهای صلح با دولت افغانستان و آدرسی برای نماینده‌گی گروه طالبان باز شود.
پیش از این به دنبال گشایش دفتر طالبان در قطر زیر نام «دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان» همراه با بلند شدن پرچم سفید طالبان، حکومت افغانستان اعلام کرد که در عمل و گفتار آمریکا در مورد صلح تناقض وجود دارد.
در آن زمان حکومت افغانستان به دلیل شیوه گشایش دفتر مذاکرات گروه طالبان در قطر در ماه جواز/خرداد، گفت‌وگوها روی امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا را به کلیک تعلیق در آورد که این گفت‌وگوها پس از بسته شدن دفتر گروه طالبان در قطر، از سر گرفته شد.
آغاز گفت‌وگوهای عملی صلح با طالبان از اهداف بزرگ دولت افغانستان و از شرایط حامدکرزی برای امضای موافقتنامه امنیتی با امریکا است. آقای کرزی گفته تا زمانی که اداره اوباما زمینه آغاز گفت‌وگوهای عملی با طالبان را برابر نکند، موافقتنامه امنیتی امضا نخواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.