پروسۀ رسیده‎‏گی به شکایات انتخاباتی آغاز شد

گزارشگر:20 حمل 1393 ۱۹ حمل ۱۳۹۳

پروسۀ رسیده‎‏گی به شکایات نامزدان ریاست‎‏جمهوری و شوراهای ولایتی در کابل رسماً آغاز شد. شمار رسمی و تلیفونی شکایات به ۳۱۰۳ مورد رسیده است. ۲۵۸ مورد شکایت علیه نامزدان ریاست جمهوری، ۵۷۳ مورد علیه نامزدان شورای ولایتی و ۷۷۲ علیه کارمندان کمیسیون انتخابات ثبت شده است.
کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید ۱۵۳۰ مورد این شکایات تلیفونی است که فقط به عنوان معلومات اعتبار دارد و سندی در مورد آن‌ها وجود ندارد. mnandegar-3نادر محسنی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی روز سه شنبه (۱۹ حمل ۱۳۹۳) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «مطابق احکام قانون سر از امروز رسیده‎‏گی به شکایاتی که مربوط به روز رای گیری می‌شود آغاز شد.»
یکی از شکایت‌ها این است که کارمندان کمیسیون انتخابات فورم‌های شکایات را به دسترس ناظران و مشاهدین قرار نداده اند. کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید ساعت ۱۲ شب دوشنبه زمان پذیرش شکایات رسماً به پایان رسیده است و دیگر شکایتی از روز انتخابات درج نخواهد شد.
کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید، شکایت‌های مختلفی از ولایات و کابل در این کمیسیون درج شده و به همه آن‌ها رسیده‎‏گی می‌شود. این کمیسیون به مردم افغانستان وعده داد کسی رییس‌جمهور افغانستان می‌شود که آرای واقعی را به دست آورده باشد.
آقای محسنی توضیح داد: «هر شخصی که آرای مردم افغانستان و اعتماد مردم افغانستان را به شکل واقعی به دست آورده باشد، ما همان شخص را پس از تصفیه آرای تقلبی و موارد غیر معتبر به مردم افغانستان معرفی خواهیم کرد.»
در همین حال کمیسیون انتخابات می‌گوید مواد انتخاباتی ۲۰ ولایت در حال انتقال به کابل است. اما تا به حال صندوق‌های رای دهی از ولایات بدخشان، غور و دایکندی به دلیل خرابی هوا به مراکز ولایات انتقال داده نشده است.
نور محمد نور سخنگوی کمیسیون انتخابات روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت که نیروهای امنیتی در انتقال مواد انتخاباتی همکاری می‌کنند و هیچ صدمه‌یی به این مواد نمی‌رسد: «در رابطه به اوراق نتایج، ما تصمیم گرفتیم که نتایج را از ۲۲ ولایت توسط ترانسپورت هوایی انتقال دهیم چون این مواد خیلی حساس و مهم است و باید به آن صدمه نرسد.»
آقای نور افزود که در اخیر هفته نتایج قسمی انتخابات نیز اعلام خواهد شد: «همراه ملت خود وعده می‌کنم که ممکن در اخیر این هفته ما بتوانیم که نتایج را براساس فیصدی برای ملت خود اعلام کنیم.»
براساس تقسیم اوقات کمیسیون در چهار ثور نتایج ابتدایی و در ۲۴ ثور نتایج نهایی انتخابات اعلام خواهد شد. و به تاریخ اول جوزای امسال انتقال قدرت صورت خواهد گرفت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.