گزارش مخفی ناتو: ارتش افغانستان آمـادۀ جنـگ نیست

گزارشگر:دوشنبه 21 جدی 1394 - ۲۰ جدی ۱۳۹۴

یک مجلۀ آلمانی به نقل از یک گزارش مخفی ناتو نوشته است: اردوی افغانستان آماده‌گی انجام عملیات‌ها را ندارد.
مجله آلمانی «اشپیگل» چاپ روز شنبه در شهر هامبورگ نوشته است، پس از انجام ارزیابی‌های این اتحاد نظامی مشخص شده است که اردوی ملی افغانستان که با کمک‌های میلیاردی جامعه جهانی ساخته شده، به سختی آماده انجام عملیات‌های نظامی است.
mandegar-3اشپیگل این گزارش را بر مبنای یک گزارش ناتو در سال ۲۰۱۵ نوشته است که سری رده بندی شده است.
براساس این گزارش ناتو، به صورت مجموعی در سراسر کشور از ۱۰۱ واحد پیاده نظام، تنها یک واحد اردوی ملی آماده به جنگ ارزیابی شده و در ۳۸ واحد دیگر «مشکلات بزرگ» دیده شده اند. مثلا ده کندک که هر کدام شان ۶۰۰ سرباز داشته اند، هرگز در عملیات‌های جنگی به کار گرفته نشده اند.
شپیگل نوشته است به خصوص این گزارش در حالی بیشتر جلب توجه می‌‎کند که جنرال جان کمپبل فرمانده نیروهای ناتو، اوضاع در جنوب افغانستان را ملتهب دانسته است و گفته است این ناتوانی در این منطقه از افغانستان بیشتر مشهود است.
در این گزارش آمده است که از مجموع ۱۷ کندک قل اردوی ۲۰۵ که در ولایت‌های قندهار و زابل مستقر هستند، تنها ۱۲ کندک به سختی آماده‌گی جنگی دارند.
علاوه بر این، اردوی افغانستان آهسته آهسته سربازانش را از دست می‌دهد. در سال گذشته روزانه ۲۲ سرباز این نیروی جنگی افغانستان کشته شدند؛ رقمی که نسبت به سال قبلی اش ۴۲ درصد افزایش را در تلفات نشان می‌دهد.
اگر شمار بالای سربازان فراری با رقم تلفات اردوی ملی افغانستان یکجا گردد، براساس این گزارش همه ساله اردوی این کشور یک سوم سربازانش را از دست می دهد.
مقامات افغانستان اما در حال حاضر از آماده‌گی نیروهای امنیتی برای مبارزه با شورش بهاری طالبان سخن می‌گویند. وزارت‌های دفاع، داخله و ریاست امنیت ملی افغانستان در حال حاضر در حال ایجاد برنامه‌یی برای عملیات بهاری هستند. وزیر دفاع افغانستان می‌گویند نیروهای اردوی ملی این کشور تاکنون رهبری عملیات‌ها را پس از ۲۰۱۴ به تنهایی به پیش برده و قادر است از این به بعد نیز پیش ببرد.
وضعیت امنیتی در افغانستان اخیرا به صورت آشکارا بدتر شده است. به خاطر جلوگیری از بی ثباتی که شورشیان اسلامگرای طالبان در این کشور به میان آوردند، ناتو ماموریتش را در افغانستان تمدید کرد. اردوی فدرال آلمان نیز با ۹۸۰ سربازش در این ماموریت باقی ماند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.