جان‏کری: برای نجات افغانستان باید یک میهن‎پرست بود

گزارشگر:21 میزان 1393 - ۲۰ میزان ۱۳۹۳

جان کری وزیر خارجۀ امریکا تشکیل دولت وحدت ملی را در افغانستان نقطۀ عطف در تحولات این کشور دانسته و گفته است که داکتر عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی نشان دادند که میهن‎پرست هستند.
رییس دستگاه دیپلماسی امریکا همچنین گفت که تشکیل دولت وحدت ملی نقطۀ عطفی در تحولات این کشور است.
وی تاکید کرد: تکمیل معاهدۀ تقسیم قدرت و گذار سیاسی موفقیت‌آمیز در افغانستان می‌تواند نقطه‌ عطفی در این کشور جنوب آسیا باشد.mnandegar-3
وی با تقدیر از تلاش‌های رهبران افغانستان افزود: سیاستمداری اشرف غنی و عبدالله عبدالله در کنار هم موجب شد تا درک عمیقی از وقایع ایجاد کرد و نشان داد که باید برای نجات افغانستان یک میهن‌پرست بود.
وزیر امور خارجه امریکا همچنان با بیان اینکه گروه تروریستی داعش می‌تواند به پیروزی‌های موقتی در عراق و سوریه برسد، گفت: اجازه نمی‌دهیم که اقدامات ویرانگر داعش در سراسر خاورمیانه گسترش یابد.
‌ جان کری، وزیر امور خارجه امریکا در مصاحبه با صدای امریکا گفت: اجازه نمی‌دهیم که اقدامات ویرانگر داعش در سراسر خاورمیانه گسترش یابد. ممکن است ما در جریان تلاش‌هایمان برای مقابله با داعش با شکست‌هایی مواجه شویم و همین امر شبه‌نظامیان را قادر سازد تا به دستاوردهای موقتی در عراق و سوریه دست یابند. با این حال ما به گسترش ائتلاف بین‌المللی ضد داعش ادامه می دهیم.
کری افزود: همانگونه که ما شاهد هستیم ممکن است در کوبانی سوریه و یا سایر مناطق مانند الانبار عراق و مکان‌های دیگر با ناامیدی‌هایی روبرو شویم اما تلاش‌های ما ادامه دارد و ما در حال کار کردن بر روی آن هستیم.
با این حال وزیر امور خارجه امریکا بر این باور است که واشنگتن و متحدانش در نهایت پیروز خواهند شد. وی گفت: در پایان داعش به این نتیجه می‌رسد که قدرت عدالت و قانون و اجرای قوانین و مدنیت بیشتر از نفرت و خودکامگی آنهاست.
کری همچنین درخصوص ترکیه و انتقادهای بین‌المللی از آنکارا نسبت به بی‌تفاوتی در قبال تحولات منطقه از جمله کوبانی گفت: ترکیه هم‌اکنون در حال همکاری است و به شیوه‌های خاصی کمک می‌کند اما مشخص است که بسیاری نمی‌خواهند که ترکیه به کوبانی نیروی زمینی اعزام کند که این مخالفان شامل خود کردها، عراقی‌ها، سوری‌ها و غیره می‌شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.