زنان در کابینه جدید حضور بیشتر می‌خواهند

گزارشگر:24 عقرب 1393 - ۲۳ عقرب ۱۳۹۳

درگیر و دار تلاش‌ها برای معرفی کابینه جدید، زنان افغانستان خواهان به دست آوردن حداقل پنج وزارتخانه تاثیرگذار هستند. وزارت زنان این کشور می گوید حکومت وحدت ملی باید برای بیشتر شدن نقش زنان در رهبری اقدام عملی کند.
وزارتزنان افغانستان می‌گوید که در حال حاضر تنها سه زن در کابینه حضور دارند و نیاز است که پنج تا شش وزارتخانه موثر به زنان واگذار شود.mnandegar-3
فوزیه حبیبی، معین مالی و اداری وزارت زنان می‌گوید چنانچه از اقدامات اخیر حکومت وحدت ملی بر می‌آید، دولت جدید در صدد آن است تا نقش موثر زنان را در حکومتداری بیشتر کند: «البته با تعهدی که رئیس جمهور در ارتباط با ازدیاد نقش زنان در ادارات دولتی دارد و چنانچه نهادهای دادخواه حقوق زنان هم گفته اند پنج تا شش وزارتخانه باید به زنان داده شود. این مهم نیست که کدام وزارتخانه ها، ولی معیاری که حکومت پیشکش کرده یک معیار بسیار قوی است».
به گفته وی اهلیت، توانمندی و شایستگی زنان می تواند جایگاه حقیقی آنان را در حکومت وحدت ملی به عنوان تصمیم گیرندگان تثبیت کند. خانم حبیبی همچنان از تلاش‌های بانوی اول افغانستان نیز در این زمینه ابراز امتنان می کند.
حضور زنان در کابینه
بنا بر آمار ارائه شده از سوی وزارت زنان، فعلا کابینه این کشور سه وزیر زن دارد، دست کم شش معاون وزیر در پنج وزارتخانه این کشور فعالیت دارند و ریاست های مهمی در مرکز و ولایت ها را به پیش می برند. خانم حبیبی به گونه مثال از ریاست های مستقل حقوق بشر و ریاست حلال احمر نام می برد که توسط زنان رهبری می شوند.
او همچنان می گوید که زنان این کشور در حال حاضر به عنوان والی، ولسوال و آمران حوزه های امنیتی پولیس نیز کار می کنند: «خوشبختانه در افغانستان در طی سیزده سال اخیر به خاطر تلاش هایی که صورت گرفته و میکانیزم هایی که ساخته شده اکنون ۲۵ درصد از کارمندان دولت را زنان تشکیل می دهند که در عرصه های مختلف کار می کنند و ۹ درصد از زنان در سطح تصمیم گیری قرار دارند».
معین وزارت زنان می افزاید که در حال حاضر ۱۰ درصد از کارمندان ارگان های عدلی و قضایی را زنان تشکیل می دهند و حتی در راس ریاست این ادارت قرار دارند. او همچنان به ۵ درصد از زنان در صفوف نیروهای امنیتی این کشور اشاره می کند و می افزاید که تلاش ها برای بالا بردن این میزان جریان دارد.
برنامه ارتقای ظرفیت
حکومت وحدت ملی گفته است که زنان بنا بر لیاقت و توانمندی شان می توانند در حکومتداری و رهبری سهم برابر داشته باشند؛ اما زنان افغانستان که تقریبا یک دهه از ادامه تحصیل و کار بازمانده بودند، هنوز هم نیاز به برنامه های ارتقای ظرفیت دارند. اخیرا دولت افغانستان و ایالات متحده امریکا برنامه «پروموت» یا «ارتقا» را برای توانمندی زنان افغان راه اندازی کرده اند. این برنامه پنج سال دوام می کند و در چهار عرصه رهبری، تجارت، دولت داری و رشد اقتصادی به زنان کمک می کند.
در آغاز این برنامه امریکا ۲۱۶ میلیون دالر را کمک کرد و قرار است ۲۰۰ میلیون دالر هم دیگر حامیان بین المللی افغانستان به این برنامه کمک کنند. وزارت زنان می گوید سه سال بالای این برنامه کار کرده و طرح هایی را آماده اجرا ساخته است.
معصومه محمدی، رییس موسسه «تساوی» و یکی از فعالان حقوق زن می گوید: «در حال حاضر اگر چنین برنامه ای با این کمک کلان وجود دارد، باید در این قسمت توجه بسیار زیادی صورت بگیرد که ما بتوانیم تغییرات مثبت دوامدار و بنیادی را در وضعیت زنان به وجود بیاوریم. یعنی کارها نباید پروژه ای مقطعی و کوتاه مدت باشد».
فوزیه حبیبی، معاون مالی و اداری وزارت زنان می گوید بخش بزرگی از این کمک ها به برنامه های حمایت اقتصادی از زنان اختصاص داده شده و کمیته ای متشکل از اعضای پارلمان، جامعه مدنی، وزارت مالیه و وزارت زنان بر روند عملی کردن پروژه های این برنامه نظارت می کنند.
وزارت زنان افغانستان می گوید یکی از اهداف مهم این برنامه بلند بردن توانمندی های زنان برای گرفتن سهم بیشتر در دولت های آینده است. تنها یک بخش از این کار گسترش کورس های آموزشی است که در یک سال توانسته ۸۰ هزار زن را در سراسر افغانستان تحت پوشش قرار دهد.
بنابر آمار این وزارت سطح توانمندی زنان در بخش های خدماتی و آموزشی نیز بیشتر شده و حالا به گونه مثال زنان ۲۵ درصد خدمات صحی را ارائه می کنند و ۴۰ درصد از دانش آموزان مکاتب و ۲۰ درصد از دانشجویان دانشگاه های این کشور را دختران تشکیل می دهند.
قرار بود حکومت وحدت ملی یک و نیم ماه بعد از آغاز به کارش اعضای کابینه را معرفی کند، اما گفته می شود که تاکنون رئیس جمهور و رئیس اجراییه این حکومت بالای گزینش اعضای کابینه رایزنی می کنند. هنوز هم مشخص نیست که کابینه جدید افغانستان چه وقت اعلام می شود و چند کرسی از وزارتخانه های این کشور به زنان سپرده خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.