سناتوران جدید معرفی شدند

گزارشگر:یک شنبه 21 جدی 1393 - ۲۰ جدی ۱۳۹۳

مراسم معرفی اعضای جدید مجلس نماینده‌گان با حضور محمداشرف غنی رییس جمهور کشور برگزار شد.
با وجود آن که بیش از یک ماه می‌شد که سناتوران جدید مجلس بزرگان افغانستان اعتبارنامه‌های عضویت شان در مجلس را گرفته بودند؛ اما تاهنوز به سنا راه نیافته بودند.
در این نشست محمد علم ایزدیار نائب مجلس سنا  دوباره در مقامش ابقا شد.mnandegar-3
مجلس سنای افغانستان ۱۰۲ عضو دارد که دو سوم آن به اساس انتخابات شوراهای ولایتی برای یک دورۀ پنج‌ساله برگزیده می شوند، سناتوران جدید در انتخابات اخیر شوراهای ولایتی که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، شرکت کردند و افرادی که در هر ولایت بلندترین رای را داشتند، به مجلس سنا راه یافتند.
یک‌سوم سناتوران هم برای پنج سال از سوی رییس‌جمهوری انتصاب می‌شوند.
آقای غنی همچنین از اعضای مجلس سنا خواست که هم‌زمان با شکیبایی، فشارهای خود را بر دولت برای معرفی کابینه حفظ کنند.
او گفت که تامین وحدت ملی در حرف ساده اما در عمل کار دشواری است که حوصله و توجه می‌خواهد.
آقای غنی پس از ادای مراسم تحلیف سناتوران جدید همچنین گفت که افغانستان کشوری است که پس از این «مسائل عمده خود را از راه سیاست حل می‌کند نه از راه تفنگ و زور.»
او گفت که مردم از دولت‌مردان، انتظار «وحدت فکر و عمل» دارند و چشم ملت به ایجاد اصلاحات دوخته شده است.
آقای غنی تاکید کرد که به استقلال قوای سه گانه باور دارد و احترام به نماینده‌گان مردم در مجلس سنا و مجلس نماینده‌گان در اولویت کارهایش قرار دارد. در دوران حکومت سیزده سال حامد کرزی روابط بین مجلس و قوه مجریه پر فراز و نشیب بود.
آقای غنی از ایجاد دفتری در اداره امور ریاست جمهوری خبر داد که ویژه رسیدگی به کارهای نماینده‌گان مردم باشد و مشکلات موکلان نماینده‌گان را پیگیری کند.
رییسجمهور غنی در بخش دیگر صحبت‌های خود گفت که از این پس وزیران کابینه هر شش ماه یک بار به پارلمان گزارش‌ خواهند داد و در صورتی که موفق نبودند نماینده‌گان مردم می‌توانند آنها را سلب اعتماد کنند.
آقای غنی در بخش دیگری از صحبت‌های خود همچنین گفت که در سه ماه گذشته توانسته «منطقه را در مورد آینده روشن افغانستان به اجماع بیاورد.»
او گفت که کار روی راه لاجورد که افغانستان را به دریای خزر وصل می کند ادامه دارد و همچنین برنامه‌های دیگری از جمله توافق در مورد بندر واخان با چین، ایجاد پانزده خط مرزی در امتداد خط دیورند برای گسترش فعالیت‌های ترانزیتی، حاصل شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.