وزارت داخله: در عملیات ذوالفقار تلفات سنگینی به طالبان وارد شده است

۱۰ حوت ۱۳۹۳

وزارت داخله افغانستان می‌گوید با اجرای عملیات ذوالفقار در ولایت هلمند، مراکز تجمع طالبان هدف قرار گرفته و تلفات سنگینی به شورشیان وارد شده است. این عملیات به منظور جلوگیری از حملات بهاری طالبان راه اندازی شده است.
این عملیات به تاریخ ۲۶ دلو در ولسوالی‌های سنگین، ناوه، خانشین ولایت هلمند آغاز شد و هنوزهم ادامه دارد. مراکز تجمع طالبان در ولایات هلمند، mnandegar-3قندهار، فراه، زابل و ارزگان در این عملیات هدف قرار می‌گیرند. اردو، پولیس و امنیت ملی این عملیات را به صورت مشترک به پیش می برند.
براساس آمار وزارت داخله از ۲۶ دلو تاکنون حدود ۴۰۰ تن از جنگجویان طالبان در نتیجه عملیات ذوالفقار کشته شده اند. این وزارت می گوید ۳۶ تن از افراد کلیدی و فرماندهان مهم طالبان که جنگ را در هلمند رهبری می کردند، از بین رفته اند.
وزارت داخله می‌گوید نیروهای امنیتی توانسته اند در این عملیات یک کارخانه ماین سازی و اسلحه طالبان را نابود کنند. صدیق صدیقی سخنگوی وزارت
داخله روز یکشنبه ۱۰ حوت ۱۳۹۳ در یک کن-فرانس خبری در کابل گفت صدها حلقه ماین در این عملیات خنثی شده اند.
آقای صدیقی گفت کار و فعالیت روزانه مردم در ولسوالی سنگین آغاز شده و دوکان‌هایی که پیش از این مسدود بودند، دوباره بازگشایی شده اند. او گفت که در این عملیات همه سنگرها و مخفی گاه های طالبان که از آن ها به منظور حمله بر نیروهای امنیتی استفاده می شد، تخریب شده است: «ساحاتی که در ولسوالی سنگین تصفیه شده، ساحاتی بوده که موضع های مخالفین بوده و مناطقی بلندی بودند که مخالفین می خواستند از این مناطق بر نیروهای امنیتی حمله کنند.»
قرار است عملیات ذوالفقار در ولسوالی‌های دیگر هلمند نیز گسترش یابد. نیروهای امنیتی تصمیم دارند این عملیات را در ولسوالی های موسی قلعه، کجکی و نوزاد آغاز کنند و این ولسوالی ها را از وجود طالبان پاکسازی نمایند.
سرنوشت گروگان‌ها
وزارت داخله می گوید پولیس همه تدابیر خود را برای نجات جان ۳۱ تن از مسافرانی که روز دوشنبه هفته گذشته در منطقه شاه جوی ولایت زابل ربوده شدند، گرفته است.
پس از این گروگان گیری، هیات‌هایی متشکل از موسفیدان محلی از ولایت زابل و ولسوالی جاغوری برای رهایی گروگان‌ها دست به کار شدند و برای چانه زنی به ولسوالی خاک افغان ولایت زابل رفتند. خاک افغان یکی از ولسوالی های دور افتاده ولایت زابل است که نیروهای دولتی در آن حضور ندارند.
تلاش‌های چندین روزه این هیات‌ها به نتیجه‌یی نرسیده است. طالبان محلی گفته اند که این گروگان گیری کار جنگجویان خارجی است و این گروه در آن نقشی ندارد. هیات هایی که به خاک افغان رفته اند، قادر به گفتگو با گروگان گیران و یا دیدار با گروگان ها نشده اند.
اما آقای صدیقی اطمینان داد که این قضیه به شدت زیرنظر قرار دارد و همه تلاش ها برای حفظ جان گروگان ها متمرکز شده است: «متاسفانه در حالتی نیستیم که برای شما جزییات را بگوییم، بخاطری که ارائه جزییات می تواند عواقبی داشته باشد. به همین خاطر ما بیشترتوجه ما را روی نجات این افراد متمرکز کرده ایم.»
آمادگی‌های بهاری
نیروهای امنیتی افغانستان در بهار سال ۲۰۱۵ آزمون بزرگی در پیش رو دارند. قرار است برای اولین بار نیروهای داخلی به تنهایی در برابر طالبان بجنگند و از افغانستان دفاع کنند. نیروهای ناتو که پیش از این در صفوف مقدم جنگ قرار داشتند، پس از این تنها نقش آموزشی و مشوره دهی دارند.
رئیس جمهور غنی گفته است که بیشترین وقتش را به منظور بهبود امنیت سپری می کند. طالبان در بهار هرسال عملیات هایی را آغاز می کنند و در برخی از مناطق افغانستان جنگ های جبهه ای به راه می اندازند. از همین رو نیروهای امنیتی افغانستان ترجیح داده اند که منتظر طالبان ننشینند و خود کنترول اوضاع را در دست گیرند. مقام های امنیتی می گویند پیش از این که طالبان حملات شان را آغاز کنند، نیروهای امنیتی ابتکار عمل را در دست گرفته و تعرضی عمل می کنند.
آقای صدیقی گفت علاوه بر عملیات ذوالفقار، در ۱۲ ولایت دیگر نیز عملیات پاکسازی جریان دارد: «عملیات های کوچک و بزرگ دیگری را نیز به راه انداخته ایم تا تهدیدات را دور کنیم. ما آمادگی های خود را در تناسب با تهدیدات گرفته ایم.»
سخنگوی وزارت داخله گفت فعالیت‌های جنگجویان «دولات اسلامی» یا داعش با جدیت دنبال می‌شود و ولایات فراه، هلمند، ارزگان، قندهار و فاریاب زیر زره بین پولیس است تا از فعالیت این گروه در این ولایات جلوگیری کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.