مجلس سنای افغانستان: پشت‌کردن به افغانستان هزینۀ سنگین دارد

گزارشگر:دوشنبه 4 عقرب 1394 - ۰۳ عقرب ۱۳۹۴

مجلس سنا از اوضاع امنیتی در این کشور هشدار داد. سناتوران گفتند در صورتی که این کشور فراموش شود، تروریستان بار دیگر منطقه و جهان را تهدید خواهند کرد.
افغانستان در نخستین سال پس از خروج نیروهای ناتو، دشوارترین ماه‌ها را پشت سر گذاشته است. شهر کندز در شمال شرق پانزده روز در کنترول شورشیان طالبان بود و چندین ولسوالی بین نیروهای دولتی و جنگجویان طالبان دست به دست شدند.
mnandegar-3پس از کندز طالبان تلاش کردند ولایت غزنی در جنوب کابل را تصرف کنند ولی به این هدف نرسیدند. حملات سنگین طالبان بر شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند نیز دفع شد ولی رسیدن این گروه در حومه‌های شهر لشکرگاه و غزنی زنگ خطر جدی را به صدا در آورده است.
سناتوران در جلسه روز یک شنبه ۳ عقرب ۱۳۹۴ گفتند که نیروهای امنیتی افغانستان باید به درستی تجهیز شوند تا در میدان نبرد دست بالایی داشته باشند. نثار حارث یک تن از اعضای مجلس سنا گفت: «اگر افغانستان این بار به دست فراموشی سپرده شود، خطرات آن نه تنها منطقه بلکه اروپا و امریکا را نیز مورد تهدید قرار خواهد داد.»
پس از سال ۲۰۰۱ و با حضور و حمایت جهان از افغانستان بسیاری سیاست مداران غربی فراموش کردن افغانستان را یک اشتباه می‌خواندند. با خروج نیروهای شوروی از این کشور، جهان هیچ توجهی به افغانستان نکرد تا زمانی که این کشور به یکی از پناهگاه‌های القاعده تبدیل شد.
با خروج نیروهای ناتو این نگرانی بار دیگر اوج گرفته که مبادا افغانستان بازهم فراموش شود. حارث از حکومت خواست تا مطالبات و نیازمندی‌هایش را به صورت جدی در نشست آینده ناتو مطرح کند: «این بار حکومت با قاطعیت از ناتو بخواهد تا به تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان توجه جدی کنند.»
انتقاد سخنان نواز شریف
سناتوران در رابطه به اظهارات اخیر نوازشریف در ایالات متحده امریکا واکنش نشان دادند. نواز شریف گفته است که امکان ندارد همزمان هم طالبان کشته شوند و هم از آن‌ها خواسته شود که در گفتگوهای صلح حاضر شوند.
سناتوران گفتند که این سخنان نخست وزیر پاکستان پاسخ واضح و آشکاری برای حکومت افغانستان است. فیصل سمیع یکی از سناتوران گفت پاکستان یک بار دیگر نشان داد که برای صلح در افغانستان کاری انجام نمی‌دهد و خوشبینی‌های حکومت افغانستان برای میانجی‌گری پاکستان نیز نادرست است.
آقای سمیع گفت: «اظهارات نوازشریف به امریکا را یک سیلی محکمی بر روی سیاست حکومت وحدت ملی می‌دانم. ما بارها به حکومت گفته ایم راهی که شما می‌روید به ترکستان است.»
بیشتر سناتوران تاکید کردند که حکومت نباید این بار فریب بخورد. آن‌ها گفتند در بهار سال گذشته پاکستان به بهانه گفت‌وگوهای صلح، زمینه را برای آمادگی‌های طالبان فراهم کرد و برای این گروه وقت خرید تا بیشتر تجهیز شوند و برای کشتن مردم افغانستان آمادگی‌های بیشتری بگیرند.
فضل‌هادی مسلمیار رییس مجلس سنا نیز گفت پاکستان تاهنوز هیچ طالبی را نکشته و همچنان این گروه را وادار به گفت‌وگوهای صلح نکرده است: «کی را کشته است و کی را به پروسه صلح آورده است؟ دو نفر را پاکستان معرفی کند ما سخنان آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. اما این دروغ مطلق است و به معنای خاک زدن به چشم افغانستان و دنیا است.»
این در حالیست که حکومت افغانستان تصمیم دارد در آینده نزدیک کنفرانسی را با اشتراک کشورهای جهان و منطقه به استثنای پاکستان برگزار کند و در آن برسر مسایل امنیتی بحث و تبادل نظر شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.