زمسـتان و ضـرورت کـمک‌هـای فـوری بـه آواره‌گـان داخـلی

گزارشگر:سه شنبه 15 جدی 1394 - ۱۴ جدی ۱۳۹۴

mandegar-3با فرا رسیدن فصل زمستان، ساکنان ولایت‌های ناآرام افغانستان به خصوص در «هلمند»، «قندوز» و برخی مناطق دیگر که در نتیجه جنگ‌ها از خانه‌ها و روستاهای خود آواره شده‌اند، به کمک‌های فوری نیاز دارند.
دولت افغانستان ۲ ماه پیش، اداره مبارزه با حوادث را به وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی ارتقا داد تا هماهنگی‌های بیشتر و بهتری برای رسیده‌گی به حوادث به خصوص در فصل زمستان صورت گیرد.
براساس اظهارات مسوولان این وزارت، ۱۱ ولایت با خطرهای احتمالی حوادث طبیعی به خصوص در زمستان مواجه هستند.
۲ میلیون نفر در معرض خطر قرار دارند
مسوولان این وزارت می‌گویند پیش‌بینی شده که ۲ میلیون نفر دیگر نیز از سرما و حوادث طبیعی در فصل زمستان متاثر شوند.
در حال حاضر ۱۹ ادارۀ حکومتی در چارچوب کمیسیون عالی دولتی مبارزه با حوادث در افغانستان فعالیت می‌کنند و هر اداره براساس مسوولیتی که دارد، باید به نیازمندی‌های مردم پاسخ دهد.
محمد عمر محمدی سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادثگفته است: آماه‌گی‌هایی برای رسیده‌گی به حوادث گرفته شده است.
وی افزود: وزارت‌های داخله و دفاع ۴۹ فروند هلیکوپتر را در اختیار این اداره قرار داده‌اند تا در صورت بروز حوادث، ما بتوانیم از طریق این هلیکوپترها هرآنچه را که نیاز است، در اختیار آسیب‌دیده‌گان قرار دهیم.
وزارت ترانسپورت نیز متعهد شده است تا تمام میدان‌های هوایی را فعال نگهدارد و در موقع ضرورت از این میدان‌ها برای کمک رسانی استفاده شود.
انتقال ۱۷ هزار تن گندم به مناطق آسیب‌پذیر
براساس اظهارات سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، وزارت وزراعت ۱۷ هزار تن گندم را به مناطق آسیب‌پذیر انتقال داده تا در موقع نیاز از آن استفاده شود.
همچنین سازمان جهانی غذا نیز ۲۲ هزار بسته غذایی را به مراکز مناطق انتقال داده که در حالات اضطراری از آن استفاده می‌شود.
در حال حاضر حکومت افغانستان ۱۰۰ میلیون افغانی را برای رسیده‌گی به حوادث طبیعی در زمستان اختصاص داده است. اما محمدی می‌گوید در صورت کمبود این بودجه، وزارت‌خانه‌های مختلف در عرصه کار خودشان فعالیت‌های بیشتری انجام خواهند داد.
از سوی دیگر، مسدودشدن شاهراه سالنگ همه ساله برای دولت افغانستان دردسر می‌شود، اما سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، می‌گوید امسال آماده‌گی‌ بهتری برای باز نگهداشتن این مسیر در نظر گرفته شده است.
این وزارت‌خانه متعهد شده تا ظرف چند ساعت شاهراه را به روی ترافیک باز کند. در گذشته این شاهراه چندین روز مسدود می‌ماند اما امسال وزارت رسیدگی به امور شهری وسایل برف‌ پاک‌کنی جدید را به سالنگ انتقال داده که توانایی پاک کاری را در چند ساعت دارد.
علاوه بر گذرگاه سالنگ، ۳۱۸ نقطه آسیب‌پذیر در شاهراه‌های افغانستان شناسایی شده که در صورت بارش برف مسدود می‌شوند و گاهی حکومت هفته‌ها نمی‌تواند راه‌های مواصلاتی را باز کند.
سیستم هُشدار قبلی
در صورت بارش برف سنگین، مناطق کوهستانی افغانستان با خطر سقوط برف روبرو هستند. حکومت افغانستان در نظر دارد در مناطق پر خطر که احتمال بهمن و حوادث دیگر طبیعی وجود دارد، با استفاده از سیستم هشدار قبلی برنامه‌هایی را برای جابجایی ساکنان این مناطق روی دست گیرد.
این در حالی است که سال گذشته در نتیجه ریزش بهمن در ولایت پنجشیر، صدها تن جان دادند و خانه‌های زیادی تخریب شد.
محمدی در این مورد گفت: در رابطه به ریزش بهمن، سیلاب‌ها و توفان‌ها سیستم هشداردهی قبلی در نظر گرفته شده تا در صورت بروز حوادث طبیعی احتمالی، ما از قبل آگاهی پیدا کنیم و برای انتقال و جابجایی آن‌ها اقدام کنیم.
رانش زمین، برف کوچ و سیلاب‌ها در گذشته منجر به قربانی شدن مردم شده است اما حکومت پس از وقوع حوادث دست به کار شده است.
سرما و آوارگان
ساکنان ولایت‌های ناآرام افغانستان به خصوص در هلمند، قندوز و برخی مناطق دیگر که در نتیجه جنگ‌ها از خانه‌ها و روستاهای خود آوارهشده‌اندبهکمک‌هایفورینیازدارند.
وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید ۱۹ هزار و دویست خانواده در نتیجه جنگ‌ها از خانه‌های خود آواره شده‌اند که در فصل زمستان با مشکلات جدی مواجه می‌شوند.
ولی آماده‌گی‌هایی برای رساندن سرپناه و مواد غذایی برای آن‌ها گرفته شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.