غنی در سالروز خروج قشون سرخ: جنـگ قـدرت را جـهاد نام ننهید

گزارشگر:سه شنبه 27 دلو 1394 ۲۶ دلو ۱۳۹۴

رییس جمهور غنی در بیست و هفتمین سالروز خروج قوای اتحاد جماهیر شوروی پیشین از افغانستان از گروه‌های طالبان و حزب اسلامی حکمتیار خواست که دست از جنگ و خون‌ریزی بکشند و به روند صلح بپیوندند.
رییس جمهور افغانستان روز دوشنبه (۲۶ دلو/ ۱۵ فبروری) که به مناسبت بیست و هفتمین سالروز خروج نیروهای شوروی از افغانستان سخن می‌گفت، mandegar-3تأکید کرد که آغوش حکومت برای افراد و گروه‌هایی که به روند صلح می‌پیوندند، باز است.
نیروهای اتحاد جماهیر شوروی پیشین بعد از ۹ سال اشغال افغانستان سرانجام به تاریخ ۲۶ دلو ۱۳۶۷ از افغانستان خارج شدند. در مراسمی که به این مناسبت در کابل برگزار شده بود، سران مجاهدین در رابطه به جهاد علیه قوای اتحاد جماهیر شوروی پیشین سخن گفتند و مقام‌های دولتی روی پروسه صلح با طالبان نیز صحبت کردند.
گفت‌وگوهای چهارجانبه صلح افغانستان در ماه‌های اخیر با اشتراک نماینده‌گان افغانستان، پاکستان، امریکا و چین سه بار انجام شده و قرار است این گفت‌وگوها ادامه یابند. قرار است در همین ماه جاری مذاکراتی با طالبان صورت گیرد.
رییس جمهور غنی گفت نقشۀ راه صلح آماده شده و حالا زمان آن رسیده است که مخالفان مسلح حکومت دست از جنگ و برخوردهای مسلحانه بکشند: «با استفاده از این فرصت به تمام گروه‌های طالبان، حزب اسلامی به رهبری حکمتیار صاحب و سایر مخالفان صدا می‌کنم که بیایید و با کاروان صلح یکجا شوید.»
آقای غنی گفت در صورتی که هدف طالبان و سایر گروه‌های مخالف مسلح دولت مشارکت سیاسی است، قانون اساسی راه مشارکت سیاسی را برای هیچ کسی مسدود نکرده است. رییس جمهور افغانستان گفت صلح به نفع کسانی نیز است که «هنوز در سنگر بغاوت» به سر می‌برند.
“نام جنگ قدرت را جهاد نگذارید”
این در حالی است که روند صلح در سال‌های اخیر نتیجه عملی نداشته است. طالبان بر حاکمیت شریعت تاکید دارند ولی حکومت افغانستان می‌گوید گروه‌های مخالف مسلح زیر نام دین و جهاد برای قدرت می‌جنگند.
رییس جمهور غنی گفت جنگ برای قدرت زیر نام دین نباید ادامه یابد: «این مغالطه دیگر اعتبار ندارد که کسی جنگ قدرت را جهاد برای دین بنامد. تحقق اهداف دین و مقاصد علیای شریعت اسلامی همه از راه‌های صلح‌آمیز ممکن است.»
پس از پایان ماموریت نظامی ناتو در افغانستان، این کشور در سال ۲۰۱۵ جنگ‌های خونینی را تجربه کرد. در حال حاضر نیروهای دولتی و طالبان حداقل در دو ولایت هلمند و بغلان درگیر جنگ‌های شدید اند و نگرانی‌ها از گسترش خشونت‌ها در بهار سال آینده وجود دارد.
رییس جمهور افغانستان تأکید کرد که نتیجه جنگ چیزی جز ویرانی بیشتر نیست: «عواقب وخیم جنگ تنها دامنگیر مردم نمی‌شود، بلکه خود این گروه‌ها را نیز وادار می‌کند که هر روز به دروازه ارباب تازه‌ای بکوبند و حمایت آن را التماس کنند.»
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی نیز از گروه‌های مخالف دولت خواست تا تمام خواست‌های شان را برسر میز مذاکره بگذارند و از راه گفت‌وگو به خواست شان برسند. این مقام حکومت وحدت ملی تاکید کرد که هیچ گروهی نمی‌تواند مردم افغانستان را از طریق جنگ شکست دهد.
عبدالله گفت «یک بار دیگر پیام خود را از این تربیون به آن‌هایی که جز ویرانی، کشتار مردم بی‌گناه و صدمه زدن به فرصت‌های مردم افغانستان دست‌آوردی نداشتند، می‌رسانم که پیام ما برای شان این است که از طریق جنگ، خشونت و کشتار مردم بی‌گناه به جایی نمی‌رسید.»
رهبری جدید شورای صلح
رییس جمهور افغانستان در این مراسم اعلام کرد که رهبری جدید شورای عالی صلح افغانستان در آینده نزدیک به کار آغاز می‌کند. هنوز مشخص نیست که چه کسانی در راس این شورا قرار خواهند گرفت اما آقای غنی گفت مجاهدانی که دیروز قهرمان صلح بودند، امروز برای صلح تلاش خواهند کرد.
این در حالی است که کارکرد شورای عالی صلح در چند سال اخیر به شدت زیر سوال قرار دارد. این شورا به هدف تامین صلح و ثبات در افغانستان تشکیل شد و صدها میلیون دالر را مصرف کرد اما در عمل هیچ نتیجه‌ای برای صلح افغانستان نداشت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.