جنرال دوستم: پوسته‌ها در فاریاب به طالبان فروخته می‌شود

گزارشگر:سه شنبه 27 میزان 1395 - ۲۶ میزان ۱۳۹۵

عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس جمهور که برای نبرد با طالبان در فاریاب به سر می‌برد، یکی از علت‌های سقوط ساحات زیر ادارۀ دولت را در این ولایت، فروش پاسگاه‌ها و تجهیزات نظامی از سوی شماری از فرماندهان به طالبان می‌داند.
معاون نخست رییس جمهور در حال حاضر عملیات پس‌گیری ولسوالی غورماچ فاریاب به فرماندهی مهمند کتوازی، فرمانده قول‌اردوی ۲۰۹ شاهین را mandegar-3نظارت می‌کند.
آقای دوستم که ناوقت شب یکشنبه در نشست خبری‌یی در اردوگاه موسوم به چینایی‌ها در این ولسوالی صحبت می‌کرد، با آن که از فرد مشخصی نام نبرد اما گفت، هر مسوول ادارۀ ملکی و نظامی که در انجام وظایفش در این ولسوالی غفلت کرده باشد، به نهادهای عدلی و قضایی شناسانده می‌شود.
او گفت که دو دادستان را نیز برای جستجوی عوامل سقوط ولسوالی غورماچ به فاریاب آورده است تا افرادی را که در نگهداری این ولسوالی کوتاهی کرده‌اند، مجازات کند.
معاون نخست رییس جمهور افزود که تا کنون در نتیجۀ عملیات پس‌گیری این ولسوالی ۱۰ تن از طالبان کشته و بیش از ۵۰ تن دیگر آنان زخمی شده‌اند.
به گفتۀ آقای دوستم، در این درگیری‌ها ۱۵ تن از نیروهای امنیتی به شمول پولیس، سرباز ارتش، نیروهای خیزش مردمی و نگهبانان او نیز کشته و ۱۸ تن دیگر زخمی شده‌اند.
معاون نخست رییس جمهور می‌افزاید که در حال حاضر بیش از ۶۰۰ طالب در نبرد غورماچ حضور دارند و جنگ طالبان در این ولسوالی از سوی شیخ‌های پاکستانی رهبری می‌شود.
در همین حال، نیروهای ارتش در اردوگاه چینایی‌ها که ۲۰ روز در محاصرۀ طالبان بوده‌اند، از کم‌توجهی مسؤولان حکومت مرکزی شکایت می‌کنند.
این سربازان می‌گویند، تجهیزات و غذای‌شان تمام شده بود و در دقایق اخیر مقاومت در برابر طالبان قرار داشتند که معاون نخست رییس جمهور محاصرۀ آنان را شکست.
سقوط ولسوالی غورماچ به دست طالبان، برای چهارمین بار پای معاون نخست رییس جمهور را به فاریاب کشانده‌است. در حالی که نیروهای امنیتی موفق شده‌اند بخش‌هایی از این ولسوالی را پس بگیرند؛ اما به گفتۀ آقای دوستم، هنوز هم بخشی از غورماچ در دست طالبان است و اکنون نبرد سختی میان افراد این گروه و نیروهای امنیتی جریان دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.