گـام بلنـد ناسیـونالیست‌هـای هنـد

گزارشگر:دوشنبه 23 حوت 1395 - ۲۲ حوت ۱۳۹۵

mandegar-3حزب حاکم “بهاراتیا جاناتا” در دهلی نو توانست دست‌کم در دو ایالت هند بیش از حزب کانگرس رای گرفته و پیروز شود. ناظران در این پیروزی یک نتیجه خوب را برای انتخابات سراسری هند در سال ۲۰۱۹ مشاهده می‌کنند.
حزب بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) توانست این پیروزی مهم را در ایالت پرجمعیت اوتار پرادیش با ۲۰۵ میلیون نفوسش به دست آورد؛ جایی‌که پس از شمارش آرا دست کم ۳۲۲ کرسی از مجموع ۴۰۴ کرسی پارلمان را از آن خود کرد.
امیت شا رییس حزب “بهاراتیا جاناتا” در برابر رسانه‌ها در دهلی نو گفت: «این یک حکم تاریخی برای حزب “بهاراتیا جاناتا” در این ایالت است». نتیجه این انتخابات سیاست هندوستان را به “مسیری جدید” هدایت خواهد کرد.
حزب کانگرس حالا در مسیر باخت
۸۰درصد از باشندگان اوتارپرادیش هندو هستند و در کنار آنان یک اقلیت ۱۹ درصدی مسلمانان زندگی می‌کنند. در مقایسه با دیگر ایالت های هند، اوتار پرادیش بیشترین جمعیت مسلمان را دارد.
آغاز انتخابات ایالتی در هندوستان
راهول گاندی رهبر مخالفان سیاسی در برابر رسانه‌های هندی شکست حزبش کانگرس و یک حزب متحدش را پذیرفت و به ناریندرا مودی نخست وزیر هندوستان پیروزی انتخاباتی حزب حاکم را تبریک گفت.
همچنان در ایالت اوتاراخاند نیز این حزب به پیروزی قاطع دست یافت. حزب کانگرس توانست تنها در ایالت پنجاب قدرتش را نمایش دهد. نتایج در ایالت های گوا و مانیپور هنوز معلوم نیست.
در پنج ایالت در ماه های فبروری و مارچ در رده های مختلف پارلمان جدید انتخاب شد. نتایج رسمی مقدماتی انتظار می رفت شام روز شنبه به وقت محلی نشر شود. حامیان حزب “بهاراتیا جاناتا” با رای بالای شان دولت هند به رهبری ناریندرا مودی را در برابر آزمون جدید قرار می دهند.
مودی می خواهد در سال ۲۰۱۹ در انتخابات برای دوباره انتخاب شدنش شرکت کند. او و حزبش “بهاراتیا جاناتا” در سال ۲۰۱۴ در انتخابات پارلمانی هند به پیروزی قاطع دست یافتند.
حزب کانگرس، بزرگترین حزب مخالف سیاسی دولت هند پس از آنکه باید مسئولیت دولتی را به حزب “بهاراتیا جاناتا” واگذار می کرد، در شمار زیادی از ایالت های این کشور به وضاحت آرای زیادی را از دست داده است.
از آن زمان تاکنون، حزب کانگرس توانسته این سلسله بازندگی را فقط یک بار در ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ در ایالت بیهار، آن هم در نتیجه ائتلاف با یک حزب مخالف سیاسی محلی بشکند.
جاگزین برای مودل دولت سکولار
از زمان به قدرت رسیدن مودی در هند، میزان تبعیض و خشونت علیه اقلیت های دینی توسط هندوهای افراطی به طور چشمگیری افزایش یافته است. حزب حاکم “بهاراتیا جاناتا” بازوی سیاسی جنبش رادیکال ناسیونالیستی هندوتوا است که هدف شان هندوستانی بر بنیاد ارزش ها و اصول هندوئیسم می باشد.
بنابراین چنین به نظر می رسد که ممکن یک مودل رادیکال برای دولت سکولار این کشور تعیین شود؛ سیستم سکولاری که از سوی مهاتما گاندی قهرمان استقلال هند به عنوان راه حلی برای رفع منازعه میان هندوها و دیگر ادیان، به خصوص اسلام، بنیانگذاری شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.