قنسولگری ایران در هرات تعطیل شد

- ۲۱ قوس ۱۳۹۱

به دنبال حملۀ شماری از شهروندان ولایت هرات بر قنسولگری ایران در این ولایت، تهران نماینده‌گی سیاسی خود را در این شهر بسته است.
ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران به نقل از یک منبع مطلع در وزارت امور خارجه این کشور گفته است که به دنبال حمله به قنسولگری این کشور در هرات، ایران قنسولگری خود را «تا اطلاع ثانوی تعطیل کرده است.»
بر اساس این گزارش، وزارت امور خارجه ایران با تسلیم یک یادداشت رسمی اعتراض به سفارت افغانستان «وظایف دولت افغانستان را مبنی بر حفظ جان دیپلمات‌ها و تامین امنیت اماکن دیپلماتیک» یادآوری کرده است.
شماری از معترضان افغانستانی روز یکشنبه نهم دسامبر به قنسولگری ایران در هرات حمله کردند.
معترضان که تعدادشان به حدود ۱۵۰ نفر می‌رسید و از اهالی شهرک اسلام‌قلعه بودند، می‌گفتند که از ایران می‌خواهند «جنازه ۱۳ تن از جوانانی را که در تیراندازی نیروهای ایرانی کشته شده‌اند» تحویل دهد.
به گفته معترضان این جوانان حدود سه و نیم ماه پیش برای یافتن کار به ایران رفتند اما از آن زمان تاکنون ناپدید شده اند.
معترضان می‌گویند که شواهد کافی در دست دارند که این افراد توسط نیروهای ایران کشته شده اند.
اما مقامات قنسولگری ایران در هرات ادعاهای معترضان را رد کردند.
مقام‌های قنسولگری ایران به رسانه‌های محلی در افغانستان گفته‌اند که هیچ‌گونه مدرکی در دست نیست که نشان دهد این ۱۳ نفر وارد خاک ایران شده‌اند.
معترضان با سنگ و چوب به قنسولگری ایران حمله کرده بودند، اما پولیس به تیراندازی هوایی متوسل شده و معترضان را از اطراف قنسولگری دور کرده بود.
تظاهر کننده‌گان بعد از مدتی در میان تدابیر شدید امنیتی از نزدیک ساختمان قنسولگری ایران دور شدند و در مقابل ساختمان ولایت هرات تجمع کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.