سفیر تازۀ امریکا در کابل: پاکستان منشأ چالش‌های بزرگ برای افغانستان است

گزارشگر:شنبه 25 سنبله 1396 - ۲۴ سنبله ۱۳۹۶

دیپلمات ارشد امریکایی اظهار کرد که پاکستان با حمایت از مخالفان مسلح دولت افغانستان منشأ ایجاد چالش‌های بزرگی برای این کشور بوده است و در صورت تأیید سنا برای هدایت سفارت امریکا در کابل این وضع را تغییر خواهد داد.
mandegar-3به گزارش فرتاک نیوز، جان بس گزینه دونالد ترامپ برای هدایت سفارت امریکا در کابل گفت که بدون حمایت و همکاری پاکستان، واشنگتن در افغانستان موفق نخواهد شد.
وی همچنان تصریح کرد: اسلام‌آباد با حمایت و پناه دادن به مخالفان مسلح دولت افغانستان منشأ ایجاد مشکلات بزرگی برای این کشور بوده است.
جان بس که در برابر کمیته روابط خارجی سنای امریکا سخن می‌گفت، افزود: در صورت اخذ تأیید سنا برای مأموریت در افغانستان، این وضع را تغییر خواهد داد.
وی گفت: تلاش خواهد کرد تا رویکرد دولت پاکستان را تغییر دهد و توضیح داد که چگونه بهترین چاره را برای این مشکل خواهد یافت.
بس تصریح کرد: بدیهی است که پاکستان نقش کلیدی در افغانستان دارد. آنها با فراهم کردن پناهگاه امن برای مخالفان مسلح دولت کابل، چالش‌های بزرگی را بوجود آورده‌اند.
دیپلمات امریکایی در پاسخ به سؤال یکی از اعضای کمیته سیاست خارجی سنا گفت: اگر حمایت و همکاری پاکستان و دیگر کشورهای منطقه وجود نداشته باشد، امریکا در افغانستان موفق نخواهد شد.
گزینه ترامپ برای هدایت سفارت امریکا در کابل ادامه داد: فکر می‌کنم یکی از چیزهایی که در وضعیت پیچیده افغانستان به‌نفع ماست، این است که به‌طور کلی همه برای افغانستان خواستار همان چیزی هستند که ما مایل آن هستیم.
وی افزود: این به‌نفع هیچ‌کس نیست که افغانستان پناهگاه گروه‌های افراط‌گرا و تروریستی باشد.
بس در ادامه اظهار داشت: باید اطمینان پیدا کنیم که رویکرد مشترکی میان تمام کشورهای منطقه درباره افغانستان وجود دارد و اینکه چگونه می‌توانیم به نتیجه‌یی باب میل همه دست یابیم.
گفتنی است که پس از اعلام استراتژی جدید امریکا برای افغانستان برخی کشورهای منطقه از جمله چین و روسیه در برابر آن موضع گرفته‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.