اجساد غرق شده‌گان به کشور منتقل شدند

- ۱۷ جدی ۱۳۹۱

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید هفت جسد از ۲۱ جسدی که در یونان غرق شدند، به افغانستان انتقال داده شده و دو جسد دیگر نیز در راه است تا به کشور انتقال داده شوند.
جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه روز یک شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که اجساد ۱۲ افغان به دلیل این که اقارب آن‌ها هنوز پیدا نشده، در یونان دفن شدند.
آقای موسی‌زی گفت این اجساد به صورت موقت در یونان دفن می شوند: «هر زمانی که اقارب آن ها پیدا شد و هویت شان تثبیت شد، آنها نیز به افغانستان انتقال داده می شوند».
این ۲۱ تن زمانی جان دادند که کشتی حامل آن ها به تاریخ ۱۳ دسمبر در آب های یونان غرق شد. این نخستین بار نیست که پناهجویان افغان در مسیر مهاجرت غیرقانونی به اروپا و آسترالیا جان خود را از دست می دهند.
یونان مسیر اصلی قاچاق انسان از آسیا به اروپا است. افغان‌هایی که از طریق یونان به اروپا می روند، باید خطر عبور با کشتی های نامصون یا موترهای باربری را به جان بخرند.
سخنگوی وزارت خارجه از تمام افغان‌ها خواست تا از افتادن کودکان و جوانان به دام قاچاقبران انسان جلوگیری کنند. او گفت که انتخاب رفتن به کشورهای اروپایی و استرالیا، دشواری‌های زیادی را متوجه خانواده های افغان می‌کند.
دیپلومات‌هایی که به افغانستان بر نمی‌گردند
اخیرا گزارش هایی نشر شد که شماری از دیپلومات‌های افغان پس از پایان ماموریتشان در کشورهای خارجی، دوباره به افغانستان بر نگشته اند.
اما وزارت خارجه افغانستان می گوید برنگشتن دیپلومات های افغانستان از کشورهای خارجی تاثیر بر روند کار این وزارت ندارد: «بر نگشتن یک تعداد دیپلومات های افغان تا به حال هیچ تاثیری بالای ظرفیت کاری وزارت در داخل افغانستان و در سفارتخانه ها و قونسلگری ها در خارج نداشته است».
به باور مقام ها در وزارت خارجه، خودداری دیپلومات‌ها از برگشت به افغانستان بیشتر دلایل اقتصادی دارد. موسی زی در همچنان خاطرنشان کرد: «برای این که ما از برنگشتن یک تعداد دیپلومات ها که به دلایل اقتصادی صورت می گیرد، جلوگیری کرده باشیم، وزارت خارجه در این اواخر معاشات دیپلومات های افغان را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش داده است».
سخنگوی وزارت خارجه گفت قرار است برای دیپلومات‌ها یک نمره زمین و یا ساختمانی در افغانستان در نظر گرفته شود تا آنها با برگشت به کشور با مشکل نداشتن سرپناه مواجه نباشند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.