سرور دانش: آزادی بیان به بهانۀ صلح قابل معامله نیست

گزارشگر:دو شنبه 10 جدی 1397 - ۰۹ جدی ۱۳۹۷

mandegarسرور دانش معاون دوم ریاست حکومت وحدت ملی می‌گوید که آزادی بیان در روند صلح نباید به معامله گرفته شود و توافقی که حقوق اساسی شهروندان در آن لحاظ نشود منجر به صلح نخواهد شد.
آقای دانش دیروز در نشست معرفی اعضای جدید کمیسیون دسترسی به اطلاعات در کابل، آزادی بیان در روند صلح را غیر قابل معامله خواند.
آقای دانش گفت که این اواخر روند موسوم به صلح شدت گرفته است، با آنکه صلح آرزوی قاطع مردم افغانستان است اما حقوق اساسی مردم خطوط قرمز این روند تلقی می‌شود.
او گفت: حکومت افغانستان حاضر شده است بدون قید و شرط با گروه طالبان وارد گفت‌وگوهای صلح شود، اما در این روند می‌بایست ارزش‌های اساسی ۱۷ سال اخیر خطوط قرمز و غیر معامله مدنظر داشته شوند.
سرور دانش، آزادی بیان و آزادی رسانه‌های جمعی را از دستاوردهایی ناب ۱۷ سال اخیر خواند که به هیچ قیمتی نباید روی آن معامله صورت بگیرد.
به گفتۀ او، ممکن است توافقی که بدون در نظرداشت حقوق اساسی مردم به میان آید برای مدتی با اعمال استبداد سیاسی منجر به پایان جنگ در کوتاه مدت شود اما این توافق به ثبات دوام دار نخواهد انجامید.
این در حالی است که از سه ماه به این‌سو چندین دور گفت‌وگوهای مفصل بین نماینده‌گان طالبان و مقام‌های امریکایی معطوف به صلح افغانستان صورت گرفته و در هیچ یکی از این نشست‌ها نماینده‌گان دولت و مردم حضور نداشته اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.