کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی: قادر نیستیم در بارۀ نتایج نهایی انتخابات کابل تصمیم بگیریم

- ۲۵ حمل ۱۳۹۸

مسوولان در کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند که آنان به تنهایی قادر نیستند تا دربارۀ نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل تصمیم بگیرند.
زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی که دیروز در نشست زیر نام «هماهنگی پیرامون مشارکت موثر زنان در روند انتخابات» صحبت می‌کرد گفت، کار روی نتایج نهایی ولایات باقی مانده به شدت جریان دارد.
mandegarبانو شینواری در بارۀ نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل گفت: «تصمیم در بارۀ نتایج نهایی ولایت کابل به تنهایی از توان مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی خارج است.»
او تصریح کرد، پیچیده‌گی بیش از حد در انتخابات ولایت کابل نیازمند همکاری نهادهای ناظرانتخاباتی، جامعه مدنی، شرکای بین‌المللی انتخاباتی و نهادهای عدلی و قضایی را می‌طلبند.
رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی در ادامۀ سخنانش گفت: «ما در بارۀ هماهنگی نهادهای عدلی و قضایی، نهادهای ذیربط انتخاباتی و جامعه مدنی کار می‌کنیم تا یک تصمیم معقول را با حفظ صلاحیت‌های خویش درباره نتایج نهایی ولایت کابل اعلام کنیم.»
رییس کمیسیون شکایات خاطر نشان ساخت که نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت قندهار تمام شده امروز{دیروز} به کمیسیون انتخابات ارسال می‌گردد.
رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت: «کار روی اسناد نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری نیز جریان دارد و در زمان معینه آن اعلام خواهد شد.»
حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات نیز در این نشست گفت: نتایج انتخابات پارلمانی ولایت هلمند وارد سیستم شده است.
او با بیان اینکه ما با مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی در هماهنگی نزدیک کار می‌کنیم گفت: «ما تلاش داریم در جریان هفته جاری نتایج نهایی ولایات باقی مانده به جز ولایت کابل و حوزه کوچی‌ها را اعلام کنیم».
انتخابات پارلمانی کشور به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته برگزار شد که به علت عدم مدیریت درست کمیشنران قبلی کمیسیون‌های انتخاباتی، با گذاشتن نزدیک به شش ماه از آن تا هنوز نتایج نهایی ۹ ولایت اعلام نشده است.
رییس کمیسیون انتخابات، در قسمت برگزاری انتخابات سال جاری گفت: «پلان عملیاتی برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، شوراهای ولایتی، شورای ولسوالی‌ها و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی تمام شده و همچنان طرح بودجه آن نیز به وزارت مالیه سپرده شده است.»
در همین حال، سپوژمی وردک معین وزارت امور زنان گفت: «پلان آگاهی‌دهی در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ولایتی و ولسوالی‌ها را برای زنان ۲۲۴ ولسوالی آماده کردیم تا آنها در انتخابات شوراهای ولایتی و شورای ولسوالی‌ها خودشان را نامزد نمایند.»
خانم وردک با بیان اینکه در انتخابات پارلمانی سال گذشته حضور زنان ۳۳ درصد بوده است گفت: «در تلاش هستیم تا باهماهنگی کمیسیون‌های انتخاباتی حضور زنان را در انتخابات‌های سال جاری افزایش دهیم.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.