نـــــی: ۹۰ درصـد خبـرنگاران از عـدم دسترسی به اطـلاعات انتخـاباتی شاکـی انـد

۱۱ اسد ۱۳۹۸

مسوولان در دیدبان حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) می‌گویند که ۹۰ درصد خبرنگاران در هنگام گزارش‌دهی از پروسه انتخابات، با مشکل عدم دسترسی به اطلاعات دست و پنجه نرم می‌کنند.
این نهاد روز پنجشنبۀ هفتۀ گذشته یک نشست مشترک را با کمیسیون مستقل انتخابات در کابل برگزار کرد.
mandegarمجیب خلوتگر، رییس اجرایی این نهاد که گزارش نظرسنجی دفتر نی را در این مورد ارایه می‌کرد، گفت: «نظرسنجی نشان می‌دهد که آمار عدم دسترسی خبرنگاران به اطلاعات و نبود زمینه اطلاع‌رسانی از روند انتخابات بسیار تکان‌دهنده است».
خلوتگر افزود که ۹۰ درصد خبرنگاران از عدم دسترسی به اطلاعات انتخاباتی شکایت دارند که ۴ درصد آن ناشی از تهدیدات امنیتی علیه آن‌ها بوده و در کل چالش‌های امنیتی در این نظرسنجی‌ها، به ۸۶ درصد می‌رسد.
نی خاطرنشان ساخت که با وجود مشکلات و ناامنی‌های موجود سد راه اطلاع‌رسانی‌ها، حدود ۳ درصد خبرنگاران ابراز خرسندی کرده و گفته‌اند که هیچ چالشی سد راه آن‌ها در هنگام بازتاب خبرها وجود ندارد.
مجیب خلوتگر اظهار داشت، این نظرسنجی از ۳۰۰ خبرنگار در کابل و ولایات انجام شده که ۴۳ درصد خبرنگاران در همه‌پرسی‌های مردمی نسبت به برگزاری انتخابات در زمان معین آن باور دارند.
وی علاوه می‌کند که ۱۴ درصد از خبرنگاران نسبت به برگزاری انتخابات ۶ میزان بی‌باور، ۲۷ درصد بی‌تفاوت، ۱۶ درصد رضایت‌مند و ۹درصد آن‌ها هم جوابی نداده‌اند.
خلوتگر اضافه کرد که آگاهی و شعور سیاسی مردم امروز نسبت به گذشته در مورد انتخابات بیشتر شده و می‎توانند برای شرکت در انتخابات و سهم‌گیری‌شان تصمیم بگیرند.
در همین حال، ذبیح‌الله سادات سخنگوی کمیسیون انتخابات در این نشست خبری تصریح کرد که کمیسیون در شریک ساختن معلومات به خبرنگاران تعهد می‌کند که از هیچ‌گونه همکاری در این زمینه دریغ نکند.
سادات همچنان از خبرنگاران خواست که مشکلات کمیسیون را در نظر گرفته و با این نهاد همکاری لازم را انجام دهند تا در زمینه اطلاع‌رسانی‌ با هم کار شود.
از طرفی نیز سخنگوی کمیسیون انتخابات از واجدین شرایط رأی‌دهی در انتخابات پیش‌رو به تعداد ۹٫۶ میلیون خبر داده و می‌گوید که این آمار از سراسر کشور به دست آمده است.
سادات همچنان برقرار امنیت در روز رأی‌دهی را یکی از مهمترین بخش‌های انتخاباتی عنوان نموده، می‌گوید که آمادگی‌ها برای تأمین امنیت ۳۰ هزار محل رأی‌دهی نیز روی دست است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.