اعتـراضـات سـراسـری به اصـلاح قانـون شهـرونـدی هنـد ۱۹روزه شـد

- ۱۰ جدی ۱۳۹۸

اصلاح قانون شهروندی هند در تاریخ ۲۰ قوس در این کشور به تصویب رسید. بر اساس این قانون پناهجویان از کشورهای بنگلادیش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال ۲۰۱۵ میلادی وارد این کشور شده‌اند می‌توانند شهروندی هند را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود و به همین دلیل سراسر هند از ۱۹ روز پیش تاکنون شاهد تظاهرات گسترده علیه این قانون است.
mandegarاصلاح قانون شهروندی باعث شکل‌گیری اعتراضات گسترده در سراسر هند شده است. معترضان معتقد اند که این اصلاحات به همراه طرح ملی ثبت نام شهروندان سبب هدف قرار گرفتن مسلمانان و تبعیض علیه آنان خواهد شد.
اعتراضات مربوط به اصلاح بحث برانگیز قانون شهروندی هند (CAA) دیروز وارد نوزدهمین روز خود شد. با این حال، هیچ نشانه‌یی از عقب‌نشینی معترضان از مواضع خود در داخل و خارج از هند دیده نمی‌شود. هندی‌های ساکن امریکا نیز به اجرایی شدن این اصلاحات اعتراض کرده اند.
این اعتراضات که از تاریخ ۱۲ دسامبر در ایالت آسام واقع در شمال شرق هند آغاز شد، به دهلی نو و سایر شهرهای هند سرایت کرد. درگیری دانشجویان یک دانشگاه معتبر در پایتخت هند با پولیس این کشور سبب مجروح شدن حدود ۱۰۰ دانشجو و ۳۵ نیروی پولیس شد. خشونت‌ها همچنین با آتش زدن موترهای شخصی همراه بوده است.
نارندرا مودی نخست وزیر هند، روز دوشنبه هفتۀ جاری، یک کارزار تبلیغاتی عمومی برای برطرف کردن تفسیرهای غلط از این قانون را آغاز کرد. به گفتۀ او، این قانون به هیچ وجه علیه شهروندان مسلمان هند نیست.
تظاهرکننده‌گان در ۱۹ روز گذشته که اکثر آنها را زنان تشکیل می‌دهند در منطقۀ شاهین باغ واقع در جنوب دهلی نو در اعتراض به اصلاح قانون شهروندی و طرح ملی ثبت نام شهروندی دست به اعتصاب غذا زده اند.
دولت هند درحالی که امواج مخالفت‌ها شدت در روزهای گذشته نه تنها فروکش نکرده بلکه شدت نیز یافته، اعلام کرده است که طرح ملی ثبت نام شهروندان فعلاً به صورت سراسری در هند اجرا نخواهد شد.
جملۀ خاتون یک معترض در دهلی نو گفت: ما مدارک مربوط به چهار نسل گذشته خود در هند را در اختیار داریم، اما چرا ما باید به دولت هند مدارک اقامت خود را ارایه کنیم؟
احزاب چپ هند نیز در چند هفته گذشته تظاهراتی را در خیابان جانتار مانتار دهلی نو علیه سرکوب معترضان توسط پولیس در مناطق مختلف این کشور برپا کرده اند.
تاکنون معترضان در شرق ایالت بنگال غربی چندین ایستگاه قطار و واگن قطار را به آتش کشیده اند.
وینود کومار رییس سازمان ریل آهن هند گفت: این اعتراضات تاکنون خسارت ۱۱.۲۴ میلیون دالری به ریل‌های آهن هند وارد کرده است. وی همچنین تاکید کرد که خسارات وارده باید توسط افرادی که در خراب‌کاری حضور داشته اند، جبران شود.
صنعت گردشگری هند نیز با اثرات منفی ناشی از این اعتراضات رو به‌رو بوده است. حداقل هفت کشور از جمله امریکا، انگلیس، روسیه، سنگاپور و کانادا برای شهروندان خود هشدارهای مسافرتی صادر کرده اند و از آنها خواسته اند که از مراجعه به هند خودداری کرده یا در طول بازدیدها محتاط باشند.

بازداشت معترضان
طبق گزارش‌های غیررسمی تاکنون چندین هزار نفر از معترضان به اصلاح قانون شهروندی هند توسط پولیس بازداشت شده اند. در روز یکشنبه هفتۀ جاری پولیس بیش از ۸۰ معترض را در ایالت گجرات بازداشت کرد. پولیس این منطقه به رغم اینکه گزارش داد معترضان مجوزی برای برگزاری راهپیمایی نداشته اند، اما پس از مدتی آنها را آزاد کرد.
پولیس در شهر مانگلور نیز ۱۲ نفر را به دلیل نقش آنها در اعتراضات خشونت‌آمیز در تاریخ ۱۹ دسامبر بازداشت کرد؛ اما معترضان هندی در اعلام مخالفت خود با اصلاح قانون شهروندی دست به اقدامات مبتکرانه زده اند. در تعدادی از شهرهای هند معترضان اقدام به نقاشی و طرح‌های گرافیکی در خیابان‌ها کرده اند.
پولیس هند روز یکشنبه هفتۀ جاری ۸ نفر را به دلیل ترسیم نقاشی اعتراض‌آمیز در شهر چنای در جنوب هند بازداشت کرد.

اعتراضات در ایالت اوتار پرادش
شبکۀ خبری زی نیوز نیز دیروز اعلام کرد که ایالت اوتار پرادش شاهد اعتراضات خشونت‌آمیز علیه اصلاحات قانون شهروندی بوده است. روز یکشنبه پریانکا گاندی یک رهبر حزب کنگره و خواهر راهول گاندی پولیس را متهم به اعلام خشونت علیه خود کرد. وی که روز یکشنبه برای دیدار با خانوادۀ قربانیان اعتراضات هند به اوتار پرادش سفر کرده بود، با مقاومت پولیس مواجه شد اما توانست از حلقه امنیتی پولیس خارج شده و از خانواده‌های قربانیان دیدار کند. پولیس این اتهامات را رد کرده است.
ایالت اوتار پرادش همچنین دارای بیشترین تلفات در طول اعتراضات به اصلاح قانون شهروندی هند بوده است. در سه هفته گذشته، ۱۸ نفر در این ایالت در روزهای پرخشونت اعتراضات کشته شده اند.

اقدامات سیاست‌مداران مخالف
مامتا بانرجی سروزیر ایالت بنگال غربی روز دوشنبه از دولت حزب بهارتیا جانتا پارتی (بی.جی.پی) به دلیل ضد ملی خواندن معترضان انتقاد کرد و از احزاب سیاسی و گروه‌های حقوق مدنی خواست تا از طریق اتحاد حزب حاکم را منزوی کنند.
آمریندر سینگ سروزیر ایالت پنجاب نیز ضمن انتقاد از اصلاح قانون شهروندی هند اعلام کرد: دولت ایالتی تحت رهبری وی این اصلاحات را اجرایی نخواهد کرد اما دولت مرکزیاعلام کرده است که ایالت‌ها نمی‌توانند این اصلاحات را اجرایی نکنند.

واکنش دولت
آمیت شاه وزیر کشور هند روز جمعه ضمن مخالفت با اقدامات معترضان گفت: هیچ فردی در کشور حقوق شهروندی خود را از دست نخواهد داد و ادعاهای حزب کنگره در این زمینه علیه دولت خلاف واقع است و اعضای این حزب در حال انتشار شایعه علیه دولت هستند.
وی در سخنرانی خود در ایالت هیماچال پرادش ضمن حمایت از اصلاح قانون شهروندی هند گفت: حزب کنگره و گروه‌های وابسته به آن در حال انتشار شایعه سلب تابعیت و حقوق شهروندی اقلیت‌ها در هند هستند. هیچ فردی حقوق شهروندی خود را از دست نخواهد داد. من از رهبر حزب کنگره می‌خواهم تا ثابت کند که در اصلاحات قانون شهروندی اشاره‌یی به سلب حقوق شهروندی فردی شده است.
آمیت شاه تاکید کرد: اصلاح قانون شهروندی با هدف اعطای حقوق شهروندی به اقلیت‌های مهاجر به هند از سه کشور افغانستان، پاکستان و بنگلادیش مطرح شده است.
نارندرا مودی نخست وزیر هند نیز چند روز پیش در جریان سخنرانی خود در دهلی نو اعلام کرد که مسلمانان هند نباید هیچ نگرانی در مورد اصلاح قانون شهروندی و طرح ثبت نام شهروندی این کشور داشته باشند و احزاب سیاسی مخالف در حال انتشار اخبار کذب و شایعه در این مورد هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.