امریکا شرکت MTN را به حمایت مالی از طالبان و القاعده متهم کرد

گزارشگر:سمیع الله"فرجاد" - ۱۰ جدی ۱۳۹۸

امریکا چندین شرکت از جمله MTN را متهم کرده با حمایت مالی از القاعده و طالبان، قانون ضد تروریسم امریکا را نقض کرده اند.
به نقل از خبرگزاری رویترز، شرکت مخابراتی MTN آفریقای جنوبی اعلام کرد در حال بررسی اتهاماتی است که علیه آن در شکایت امریکا آمده است. امریکا چندین شرکت ازجمله MTN را به پرداخت پول به گروه‌های نظامی در افغانستان متهم کرده است.
این شکایت در دادگاه منطقه‌یی امریکا در کلمبیا مطرح شد. امریکا این شرکت‌ها را متهم کرده با حمایت مالی از القاعده و طالبان، قانون ضد تروریسم امریکا را نقض کرده اند.
طبق این شکایت، این کمک‌های مالی باعث آسیب دیدن سربازان امریکا یی و کشته یا زخمی شدن غیرنظامیان در افغانستان بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ شده است.
شرکت MTN طی بیانیه‌یی اعلام کرد که در حال بررسی جزئیات این گزارش و مشورت با مشاوران خود است، ولی مطمین است که تجارت خود را در تمام مناطق به شیوه‌یی مسوولانه انجام داده است.
در این دادخواست، از شرکت خدمات امنیتی G۴S انگلیس هم نام برده شده است.
این شکایت پس از بررسی‌های یک گروه از شرکت‌های قانونی بزرگ که مقر آن‌ها در واشنگتن است صورت گرفته و این شرکت‌ها را متهم می‌کند ازگروه‌های تروریستی نام برده شده حمایت کرده اند.
نامپیلو مورافو، سخنگوی MTN گفت: این شرکت هنوز نمی‌تواند پاسخ مستقیمی به اتهامات خاص این گزارش بدهد و در حال بررسی جزئیات آن است.
MTNبزرگترین اپراتور تلفن همراه در آفریقا و هشتمین در کل دنیاست که ۲۴۳.۷ میلیون کاربر دارد و از چند سال بدین‌سو در افغانستان نیز خدمات تلفنی ارایه می‌کند.
این شرکت همچنین به‌خاطر سیم کارت‌های ثبت نشده، مالیات و بازپرداخت سود‌ها با چالش‌هایی در نیجریه مواجه بود.

mandegar

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.