وزیر صحت: ۶۰ درصد از معتادان پس از درمان دوباره به مواد مخدر روی می‌آورند

۱ دلو ۱۳۹۸

وزیر صحت عامه کشور، برنامۀ حکومت برای درمان معتادان به مواد مخدر را ناکام خوانده می‌گوید ۶۰ درصد از معتادان پس از تداوی به مواد مخدر روی می‌آورند.
داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه دیروز در یک نشست خبری در کابل برنامۀ حکومت برای تداوی معتادان را ناکام خواند.
آقای فیروز گفت، تداوی معتادان به مواد مخدر به دلیل دسترسی آسان به این مواد و روی آوردن معتادان به استعمال دوباره مواد مخدر در کاهش میزان اعتیاد موثر نبوده است.
او افزود که ۶۰ درصد از معتادانی که در مراکز صحی زیر درمان قرار می‌گیرند دوباره به استعمال مواد مخدر روی می‌آورند. وی دسترسی آسان به مواد مخدر٬ بیکاری و نگاه نادرست جامعه به معتادان را ازعوامل برگشت دوباره افراد به کام اعتیاد خواند.
آقای فیروز به آمار رو به افزایش معتادان در کشور اشاره کرده گفت، دستکم سه میلیون شهروند افغانستان در سنین مختلف با اعتیاد سردچار هستند که از این میان۱٫۵ میلیون تن همه روزه مواد مخدر استعمال می‌کنند.
وزیر صحت تاکید کرد، تا وقتی‌که دسترسی به مواد مخدر کاهش نیابد، برنامه تداوی معتادان نتیجه‌ای در پی نداشته و میزان اعتیار روز به روز افزایش خواهد یافت.
او خاطر نشان کرد که علی‌رغم اینها تعداد مراکز دولتی ترک اعتیاد افزایش یافته است، به گفتۀ او این مراکز که ۵ سال پیش به ۲۱ باب می‌رسید هم اکنون به ۱۱۰ مرکز افزایش یافته است.
اعتیاد به مواد مخدر در کنار جنگ و فقر فراگیر یکی از مشکلات جدی در کشور به حساب می‌آید؛ بر اساس اطلاعات حکومت، شبکه‌های مافیایی قاچاق مواد مخدر از کودکان برای توزیع آن در شهرهای افغانستان بهره می‌برد.

mandegar

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.