رییس مجلس سنا: عاملان اصلی سقوط شهر کندز اعدام شوند

گزارشگر:چهار شنبه 8 میزان 1394 - ۰۷ میزان ۱۳۹۴

مجلس سنای کشور، مقام‌های محلی کندز را عاملان اصلی سقوط این ولایت عنوان کرده و از حکومت خواستند که این مقام‌ها را به دلیل غفلت وظیفه‌یی در دادگاه نظامی به اعدام محکوم کند.
فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا در رابطه به حادثه کندز گفت: «حادثه کندز دردآور است، بر مردم آن شهر حالت بدی گذشته است، خواست mnandegar-3مجلس سنا این است که والی، قومندان امنیه، ‌رییس امنیت و قوماندان لوای موظف اردوی ملی در دادگاه نظامی، محکمه شده و به اشد مجازات محکوم شوند».
آقای مسلم یار افزود: مسوولان محلی کندز باعث بدنامی نظام سیاسی افغانستان شده و جای خجالت برای سرقوماندان اعلای کشور است که نتوانسته از چنین بدنامی جلوگیری کند.
عبدالرحیم حسنیار عضو دیگر سنا نیز گفت: «در کندز فاجعه بشری اتفاق افتاده و مسوول این فاجعه مقام‌های محلی این ولایت است و آنان باید به اشد مجازات محکوم شوند».
شیرمحمد آخندزاده نیز تاکید ورزید که والی، فرمانده پولیس و رییس امنیت ولایت کندز باید اعدام شوند؛ زیرا آنان نتوانسته اند با امکانات وسیع نظامی در مقابل دشمن ایستادگی نمایند.
گفته می‌شود که هنگام سقوط کندز، والی و رییس امنیت این ولایت بر سر وظایف‌شان حاضر نبوده اند.
اعضای مجلس سنا می‌گویند که برای حکومت شرم آور است، طالبان با کلاشنیکف و حداکثر با راکت انداز سرشانه‌یی توانسته دولت مجهز با توپ و تانک را شکست داده و یک شهر را تصرف کنند.
سناتوران می‌گویند که آنان بارها از وضعیت بد کندز گزارش داده بودند؛ اما حکومت در زمینه بی‌توجهی کرده و فکر می‌کند که سناتوران با این حکومت مشکل دارند.
برخی سناتوران دیگر هم بر این عقیده اند که شهر کندز سقوط نکرده؛ بلکه بر اثر معامله مقام‌های محلی به طالبان تحویل داده شده اند.
صفی الله هاشمی عضو مجلس سنا گفت: «ما مطمین هستیم که کندز سقوط نکرده؛ بلکه توسط مقام‌های محلی به طالبان تحویل داده شده است».
از سویی هم، سناتوران می‌گویند که شب گذشته طالبان در شهر کندز به قتل و قتال افراد ملکی دست زده و نیز خانه‌ها و طلافروشی‌ها را به سرقت برده اند که آمار دقیق خسارات وارده به میلیاردها دالر می‌رسد.
افضل شامل گفت: « دولت به هر شکل ممکن کندز را پس می‌گیرد؛ اما به قتل و قتالی که شب گذشته صورت گرفته، آبرویی که از خانواده‌ها ریخته شده را کی پاسخده است؛ اشرف غنی از ملا نصرالدین هم بد تر است و به وضعیت توجه نمی‌کند».
به گفته وی، مشکل در نبود مدیریت است و هرچه مردم داد و فریاد کنند گوش شنوایی وجود ندارد.
سمیع فیصل نیز گفت: «سقوط کندز نشان داد که حکومت وحدت ملی بیکاره است و نمی‌تواند کشور را مدیریت کند».
همیچنین برخی سناتوران خواستار برگزاری لوی جرگه عنعنوی به منظور اتخاذ تصمیم روی سرنوشت کشور شدند.
به گفته سناتوران، سقوط کندز بالای ولایت های همجوار این ولایت و دیگر ولایت ها نیز تاثیر بدی برجا می گذارد.
شیر محمد آخندزاده گفت: «طالبان، افغان نیستند و آنان در بدل اخذ ۲۵ میلیون دالر امریکایی از پاکستان تلاش دارند که ولایت های جنوب به ویژه هلمند را نیز سقوط دهند».
نیروهای امنیتی عملیاتی را برای وا پس‌گیری این شهر از صبح امروز آغاز کرده اند؛‌ اما تاکنون سرنوشت جنگ در کندز نامعلوم است.

اشتراک گذاري با دوستان :