خلیل‌زاد پس از دیدارهای ناموفقش در پاکستان: با کشورهای منطقه گفت‌وگـو می‌کنیم

۱ دلو ۱۳۹۷

mandegarزلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان تأکید کرده است که امریکا در روند صلح ملاحظات تمام کشورهای همسایه افغانستان و گروه‌های موجود در این کشور را در نظر دارد و هیچ یک از آن‌ها را نادیده نمی‌گیرد.
آقای خلیل‌زاد پس از آنکه موفق نشد بار دیگر با نماینده‌گان طالبان رو در رو گفت‌وگو کند، طرح گفت‌وگوی امریکا با کشورهای منطقه را مطرح کرده است.
آقای خلیل‌زاد از تاریخ ۱۷ الی ۲۰ جنوری در پاکستان حضور داشت. سفر خلیل‌زاد به پاکستان ادامۀ روند سفر ا. برای مذاکرات صلح افغانستان بود که از ماه دسامبر آغاز شد.
خلیل‌زاد دور تازۀ سفرهای خود به کشورهای منطقه را در تاریخ ۸ جنوری آغاز کرد که او در آن از امارات متحده عربی، عربستان سعودی، هند، چین، افغانستان و پاکستان دیدار داشت.
نمایندۀ امریکا با عمران‌خان نخست وزیر و شاه محمود قریشی وزیر امور خارجۀ پاکستان دیدار و درباره پیش‌برد اهداف مذاکره با طالبان به تبادل نظر با آن‌ها پرداخت.
او در ادامۀ این سفر با تهمینه جنجوعه معاون وزیر امور خارجه پاکستان دیدار کرد و در بارۀ ادامه همکاری برای پیش‌برد اهداف مذاکرات صلح افغانستان به رأی‌زنی پرداخت.
پاکستان تلاش کرد مقدمۀ ادامه مذاکرات صلح در اسلام‌آباد را فراهم کند و خلیل‌زاد منتظر دیدار با نماینده‌گان طالبان بود.
خلیل‌زاد که در نهایت از دیدار با نماینده‌گان طالبان ناامید شده بود با جنرال قمر جاوید باجواه فرمانده ارتش پاکستان دیدار و به او اطمینان داد که امریکا به دنبال صلح پایدار در افغانستان است.
در نهایت، زلمی خلیل‌زاد در پیام توییتری خود نوشت: «این تصور طالبان و برخی افراد اشتباه است که امریکا از یک‌سو به دنبال ادامۀ مذاکره است و از طرف دیگر جنگ در افغانستان را نیز ادامه می‌دهد.»
او افزود: «می‌خواهم به وضوح و روشنی اعلام کنم که امریکا فقط به دنبال صلح در افغانستان است و برای این منظور حاضر است با تمام گروه‌های افغانستانی از جمله طالبان به توافق برسد.»
خلیل‌زاد تأکید کرد که امریکا ملاحظات تمام کشورهای همسایه افغانستان و گروه‌های موجود در این کشور را در نظر دارد و هیچ یک از آن‌ها را نادیده نمی‌گیرد.
نمایندۀ امریکا از تلاش‌های پاکستان برای پیش‌برد مذاکرات صلح افغانستان ابراز رضایت کرد.
با اینکه نمایندۀ وزارت امور خارجۀ امریکا در امور صلح افغانستان مدت زمان مأموریت خود در پاکستان را تمدید کرد، اما موفق به دیدار با نماینده‌گان طالبان نشد.
مقامات پاکستانی تلاش زیادی کردند که طالبان را وادار به مذاکره با نمایندۀ امریکا کنند، اما آنها نیز موفقیتی در این زمینه نداشتند.
حتا دستگیری حافظ محب‌الله وزیر اوقاف طالبان در زمان حکومت این گروه در افغانستان که از پیشاور مرکز ایالت خیبرپختونخواه بازداشت شد تأثیری در این زمینه نداشت.
یک مقام بلند پایه پاکستانی به شرط فاش نشدن نامش در گفت‌وگو با برخی رسانه‌ها گفت: پاکستان نتوانسته نظر طالبان برای دیدار با زلمی خلیل‌زاد را جلب کند و ادامۀ مذاکره به بن‌بست رسیده است.
ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در پیام توییتری خود خبر اعلام آماده‌گی این گروه برای برگزاری دور بعدی مذاکرات صلح در اسلام‌آباد را رد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.